Diyarbakır Şeyhoğlu Konağı restorasyonu ve sürdürülebilirlik önerileri
Diyarbakır Şeyhoğlu Mansion restoration and sustainability
  1. Tez No: 980192
  2. Yazar: AYŞENUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOZUN, PROF. DR. SABAHATTİN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır ili Sur ilçesinde yer alan ve geleneksel Diyarbakır konut mimarisinin önemli örneklerinden biri olan Şeyhoğlu Konağı'nın (161 ada 49 parsel) restorasyon sürecini, sürdürülebilir koruma ilkeleri doğrultusunda ele almaktadır. Bu bağlamda, konağın haremlik bölümünde (161 ada 49 parsel) uygulanan restorasyon ve konservasyon çalışmaları; geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı, yerel taş temini (bazalt), geleneksel tekniklerin uygulanması gibi sürdürülebilir yöntemlerle değerlendirilmiştir. Ayrıca enerji verimliliği, su yönetimi, doğal havalandırma, atık ayrıştırma ve yangın güvenliği gibi konular kapsamında yeşil bina sistemleri entegrasyonu önerilmiş; BREEAM, LEED, DGNB, GBCI gibi uluslararası sertifikasyon sistemleri incelenmiş ve tarihi yapıların restorasyon süreçlerini sürdürülebilirlik ilkelerinin entegre edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the restoration process of Şeyhoğlu Mansion (161 island 49 parcel), which is located in Sur district of Diyarbakır province and is one of the important examples of traditional Diyarbakır housing architecture, in line with the principles of sustainable conservation. In this context, the restoration and conservation works implemented in the harem section of the mansion (161 island 49 parcel) were evaluated with sustainable methods such as the use of recyclable materials, local stone supply (basalt), and the application of traditional techniques. In addition, green building systems integration was proposed within the scope of issues such as energy efficiency, water management, natural ventilation, waste separation and fire safety; international certification systems such as BREEAM, LEED, DGNB, GBCI were examined and it was aimed to integrate the restoration processes of historical buildings with sustainability principles.