Anonim şirket genel kurul kararlarının iptalinde etki kuralı
The rule of effect in the cancellation of general assembly resolutions of a joint stock company
  1. Tez No: 980391
  2. Yazar: ESMA SULTAN UZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ YOLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Anonim şirketin karar organı genel kuruldur. Genel kurulda alınan kararlar toplantıya katılmayan veya katılıp da karara olumsuz oy veren pay sahipleri hakkında da geçerlidir. Bu nedenle genel kurulda alınan kararların hukuka uygunluğunu sağlamak için iptal davası düzenlenmiştir. TTK m. 446/1-b hükmünde sayılan aykırılıkların varlığı hâlinde kararın iptal edilebilmesi için aykırılığın karara etkili olması aranmaktadır. Ancak TTK m. 446/1-b hükmünün düzenlenişi ve etki kuralı hakkında yapılan farklı değerlendirmeler, hükmün uygulaması bakımından sorunlar ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, anılan hüküm açısından TTK ile mülga kanunların karşılaştırması yapılarak, öğreti görüşleri ve yargı kararlarına da yer verilerek etki kuralı incelenmiştir. Ayrıca etki kuralının uygulanacağı aykırılıklar bu kapsamda ayrı ayrı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The decision-making body of a joint stock company is the general assembly. The resolutions adopted at the general assembly shall also be valid for the shareholders who did not attend the meeting or who attended the meeting but voted against the resolution. Hence, action for annulment has been regulated in order to ensure the legality of the resolutions adopted by the general assembly. Pursuant to Article 446(1)(b) of the Turkish Commercial Code (TCC), in order for a resolution to be annulled on the grounds of the irregularities enumerated in the provision, such irregularity must be effective on the resolution. However, the regulation of Article 446(1)(b) of the TCC and the differing interpretations regarding the rule of effect have given rise to certain problems in the application of the provision. In this study, the rule of effect is examined by comparing the Turkish Commercial Code with the repealed commercial codes, while also taking into account opinions of doctrine and judicial decisions concerning the aforementioned provision. In addition, the irregularities subject to the application of the rule of effect have been evaluated separately within this framework.