Acil servise senkop ile başvuran hastaların prognozunu öngörmede Anadolu ve San francisco risk skorlarının karşılaştırılması
Comparison of Anatolian and San francisco risk scores in predicting the prognosis of patients presenting to the emergency department with syncope
  1. Tez No: 980494
  2. Yazar: ŞULE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KIYAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise senkop şikâyetiyle başvuran hastalarda kısa dönem prognozu öngörmede Anadolu Senkop Kuralı (ASK) ve San Francisco Senkop Kuralı (SFSK) skorlarının etkinliğini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif tanımlayıcı çalışma, 01.08.2021–31.07.2023 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine senkop veya bayılma yakınmasıyla başvuran 18 yaş üzeri 244 hastayı kapsamaktadır. Demografik veriler, vital bulgular, komorbiditeler, EKG bulguları, hematokrit değerleri ve bir aylık mortalite durumu hasta dosyalarından ve hastane bilgi işletim sisteminden elde edilmiştir. Senkop riski, SFSK ve ASK kriterlerine göre hesaplanmış, elde edilen skorların kısa dönem mortaliteyi öngörme performansı ROC eğrisi analiziyle değerlendirilmiş; duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: Hastaların medyan yaşı 65 olup, %55,3'ü erkekti. Bir aylık mortalite oranı %12,3 bulundu. SFSK yüksek risk grubunda olan hastaların %66,8'inde, ASK yüksek risk grubunda olanların %82'sinde advers olay saptandı. Her iki skorun mortaliteyi öngörme gücü anlamlı olmakla birlikte, ASK'nın AUC değeri SFSK'dan daha yüksek bulundu. Sonuç: Anadolu Senkop Kuralı, acil serviste senkop hastalarının kısa dönem mortalitesini öngörmede San Francisco Senkop Kuralına göre daha yüksek tanısal doğruluk göstermektedir. Bu nedenle ASK, ülkemiz popülasyonu için pratik ve güvenilir bir risk değerlendirme aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the effectiveness of the Anatolian Syncope Rule (ASR) and the San Francisco Syncope Rule (SFSR) in predicting short-term prognosis among patients admitted to the emergency department with syncope. Material and Method: This retrospective descriptive study included 244 adult patients who August 1, 2021, and July 31, 2023. Demographic characteristics, vital signs, comorbidities, ECG findings, hematocrit levels, and one-month mortality data were collected from medical records. Risk stratification was performed using SFSR and ASR criteria. Predictive performance for short-term mortality was analyzed using ROC curves, with sensitivity, specificity, positive and negative predictive values calculated. Results: The median age of patients was 65 years, and 55.3% were male. One-month mortality was 12.3%. Adverse outcomes were detected in 66.8% of patients with high SFSR scores and 82% with high ASR scores. Both scoring systems significantly predicted short-term mortality, but the ASR showed a higher area under the ROC curve (AUC) than the SFSR. Conclusion: The Anatolian Syncope Rule demonstrated superior diagnostic accuracy compared to the San Francisco Syncope Rule in predicting short-term mortality in patients with syncope. ASR may serve as a practical and reliable risk assessment tool for the Turkish emergency population.