Kedi ve köpeklerin deri ve derialtı tümörlerinde elektrokemoterapiuygulaması ve sonuçların recist yöntemiyle değerlendirilmesi
Electrochemotherapy of cutaneous and subcutanos tumors in catsand dogs and outcome assessments with recist
- Tez No: 980530
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Veteriner Hekimliği, Oncology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Kedi ve köpeklerde kanser, önemli bir ölüm nedenidir ve erken tanı ile uygun tedavi yaklaşımları bu durumu kontrol altına almak açısından büyük önem taşır. Deri ve derialtı dokulardan köken alan yüzeysel tümörler genellikle hasta sahipleri tarafından geç fark edilmekte, veteriner onkoloji uzmanlarına geç başvurulmakta ve tümörler hızlı büyüme eğiliminde olmaktadır. Bu durum lokal tümör kontrolünü zorlaştırmaktadır. Cerrahi girişim, kemoterapi ve radyoterapi gibi konvansiyonel tedaviler çeşitli sınırlılıklar barındırmaktadır. Cerrahi girişim çoğu vakada birincil tedavi olsa da, tümörün büyüklüğü, lokalizasyonu ve yapısı operasyon başarısını sınırlayabilir. Kemoterapi ise yan etkileri nedeniyle iyi tolere edilemeyebilirken, radyoterapi erişilebilirlik ve maliyet açısından hasta sahipleri tarafından her zaman tercih edilmemektedir. Bu doğrultuda, lokal tümör kontrolünü artırmaya yönelik alternatif tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir. Elektrokemoterapi (EKT), kemoterapötik ajanların hücre içine girişini elektrik akımı aracılığıyla artırarak antitümör etkinliği güçlendirmeyi hedefleyen bir yöntemdir. Bu çalışmada EKT, TSE (Tumour Specific Electroporation) teknolojisi ile çalışan vetIQure™ cihazı kullanılarak uygulanmıştır. TSE, tümöre özgü ve kontrollü elektrik alanı oluşturarak ilaç alımını artırırken çevre dokuların zarar görme riskini azaltan modern bir elektroporasyon yaklaşımı sunmaktadır. Bu çalışmada, deri ve derialtı yüzeysel tümöre sahip 15 kedi ve 15 köpekte EKT, histotip ayırt edilmeksizin küratif, adjuvan ve palyatif amaçlarla uygulanmış; sonuçlar RECIST kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Uygulama sonrası %72–100 arasında objektif yanıt oranı elde edilmiş ve TSE tabanlı EKT, lokal tümör kontrolü açısından etkili, güvenli ve uygulanabilir bir yöntem olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a leading cause of death in cats and dogs, and early diagnosis and treatment are critical for improving outcomes. Superficial tumors originating from the skin and subcutaneous tissues are often detected late by pet owners, delaying referral to veterinary oncology specialists. Due to their aggressive growth, these tumors are frequently treated at advanced stages, making local control more difficult. Conventional treatments such as surgery, chemotherapy, and radiotherapy are widely used but have limitations. Surgical success depends on tumor size, location, and type, and may result in cosmetic or functional issues. Chemotherapy, although commonly used as an adjuvant to prevent metastasis, often causes side effects that reduce patient tolerance. Radiotherapy can be effective but is frequently inaccessible or too costly for pet owners. As a result, alternative treatments like electrochemotherapy (ECT) are being explored for improved local tumor control. ECT enhances the uptake and cytotoxicity of chemotherapeutic agents by applying electrical pulses to tumor cells. In this study, ECT was performed using the vetIQure™ device, which employs Tumour Specific Electroporation (TSE) technology. TSE delivers controlled and tumor-focused electric fields, improving drug uptake while minimizing unnecessary exposure of surrounding healthy tissues. This study evaluated the effectiveness of ECT for curative, adjuvant, and palliative purposes in 15 cats and 15 dogs with skin or subcutaneous tumors, regardless of histological type. Treatments were assessed using RECIST criteria. Objective response rates ranged from 72% to 100%. The findings indicate that TSE-based ECT is a safe, effective, and well-tolerated treatment option for local tumor control in companion animals.