Sosyal inşacılık perspektifinden Suriye iç savaşında mezhepsel kimliğin rolü
The role of sectarian identity in the Syrian civil war from the perspective of the social constructivist approach
  1. Tez No: 980544
  2. Yazar: BIMAN SAADOUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, International Relations, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, sosyal inşacılık kuramı çerçevesinde, Suriye iç savaşı örneği üzerinden mezhepsel kimliklerin etkisini analiz etmektedir. Araştırmanın temel amacı, Suriye iç savaşı örneği üzerinden, mezhepsel kimliğin dış politika, iç siyaset ve bölgesel ittifak ilişkileri üzerindeki rolünü incelemektir. Sosyal inşacılık yaklaşımı, kimliğin sabit değil, toplumsal etkileşimle şekillenen bir yapı olduğunu savunarak, mezhebi kimliklerin nasıl inşa edildiğini ve nasıl bir rol oynadığını anlamak için teorik bir zemin sunmaktadır. Araştırma, nitel yöntemle yürütülmüş; tarihsel analiz ve vaka incelemesine dayanmaktadır. Çalışmada, Şii kimliğinin tarihsel gelişimi, İran Devrimi sonrasında bölgesel siyasette kazandığı rol ve Suriye iç savaşı sürecinde bu kimliğin bir mobilizasyon aracı olarak nasıl kullanıldığı incelenmektedir. Özellikle İran'ın“kutsal mekanları koruma”söylemi, Şii dayanışmasına yaptığı vurgu ve Hizbullah'ın Suriye'deki etkinliği, mezhepsel kimliğin araçsallaştırılmasına somut bir örnek sunmaktadır. Tezde, Suriye-İran-Hizbullah ittifakı stratejik yönü ile birlikte ortak mezhepsel aidiyet ve kolektif kimlik temelinde şekillenmiştir. Mezhepsel kimlik, bölgesel düzeyde dayanışma ve ideolojik birlik oluşturmakta; bu durum, uluslararası ilişkilerde maddi unsurların yanı sıra sosyal faktörlerin de belirleyici olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda sosyal inşacılık kuramı, kimliğin uluslararası siyasetteki kurucu rolünü anlamak için etkili bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of sectarian identities within the framework of social constructivism, using the case of the Syrian civil war. The main objective of the study is to examine the role of sectarian identity in foreign policy, domestic politics, and regional alliances through the example of the Syrian conflict. The social constructivist approach, which argues that identity is not fixed but shaped through social interaction, provides a theoretical basis for understanding how sectarian identities are constructed and what roles they play. The research employs a qualitative methodology based on historical analysis and case study. It examines the historical development of Shiite identity, its role in regional politics after the Iranian Revolution, and how this identity was utilized as a mobilization tool during the Syrian civil war. In particular, Iran's discourse of“protecting sacred sites,”its emphasis on Shiite solidarity, and Hezbollah's active involvement in Syria offer concrete examples of the instrumentalization of sectarian identity. The thesis concludes that the Syria–Iran–Hezbollah alliance was shaped not only by strategic considerations but also by a shared sectarian affiliation and collective identity. Sectarian identity fosters solidarity and ideological unity at the regional level, demonstrating that social factors, alongside material ones, play a decisive role in international relations. In this context, social constructivism provides an effective framework for understanding the constitutive role of identity in global politics.