Kabak kemane ile Karadeniz kemençesinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the kabak kemane and the Karadeniz kemence
  1. Tez No: 980543
  2. Yazar: KUBİLAY YETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR EŞİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Türk Halk Müziği yaylı çalgıları ailesinden olan kabak kemane ve karadeniz kemençesi diğer Türk Halk Müziği çalgıları gibi usta-çırak ilişkisiyle devamlılığını sürdürmüştür. Farklı bölgelere ait olan bu iki enstrüman, yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılıp, kültürel kimliğin önemli bir parçası haline gelirken icracıların geçmişten bugüne kendi kültürlerinin müzikal özelliklerini yansıtmasında önemli bir rol almıştır. Bu araştırma, Karadeniz yöresi ve Teke yöresi temsilcilerinden olan kabak kemane ve karadeniz kemençesinin icra tekniği bakımından karşılaştırmalı olarak incelenip benzer ve farklı yönlerinin ortaya konulması amacıyla hazırlanmıştır. Betimsel tarama modelli bu çalışmada kabak kemane ve karadeniz kemençesinin icra tekniği bakımından benzer ve farklı yönlerinin, nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizi yöntemiyle incelenmiş olup görsel ve yazılı literatür taranarak verilerin elde edilmesi sağlanmıştır. Çalışma boyunca oluşturulan nota yazımlarında, müzik notasyonu programı olan Finale programından yararlanılmıştır. Bu çalışmada, kabak kemane ve karadeniz kemençesinin icra teknikleri karşılaştırılmış, her iki çalgıda çift ses çalma, detache, legato; çarpma, mordan, trill ve vibrato gibi tekniklerin ortak şekilde kullanıldığı, pizzicato ve glissando tekniklerinin sadece kabak kemane de kullanıldığı, icracıların bireysel yorumları ve geleneksele özgü kalıplar doğrultusunda çalgı tekniklerini biçimlendirdikleri ayrıca bu biçimlendirmenin, çalgıların potansiyellerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The kabak kemane and karadeniz kemence, which belong to the stringed instrument family of Turkish folk music, have continued their tradition through the master-apprentice relationship, just like other Turkish folk music instruments. These two instruments, which belong to different regions, have been passed down from generation to generation over the centuries, becoming an important part of cultural identity, and have played a significant role in reflecting the musical characteristics of their own cultures from the past to the present. This research was prepared with the aim of comparing the performance techniques of the kabak kemane and karadeniz kemence, which are representative of the Black Sea and Teke regions, and identifying their similarities and differences. In this descriptive survey model study, the similarities and differences between the performance techniques of the kabak kemane and the karadeniz kemence were examined using the document analysis method, one of the qualitative research methods, and data was obtained by reviewing visual and written literature. Throughout the study, the music notation program Finale was used to create the musical notation. In this study, the performance techniques of the kabak kemane and the karadeniz kemence were compared, and it was found that techniques such as double stops, detache, legato, striking, mordan, trill, and vibrato are commonly used in both instruments, while pizzicato and glissando techniques are only used in the kabak kemane. It was concluded that performers shape their playing techniques according to their individual interpretations and traditional patterns, and that this shaping may play an important role in developing the potential of the instruments. Recommendations were developed based on the findings.