Türkiye'de çevre vergilerinin vergileme ilkeleri açısından değerlendirilmesi
An evaluation of environmental taxes in Turkey according to taxation principles
- Tez No: 980601
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE BALSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çevre kirliliğinin önlenmesinde mali bir araç olarak kullanılan çevre vergilerinin teorik temellerini ve Türkiye'deki uygulamalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde çevre sorunlarının ekonomik nedenleri, piyasa başarısızlıkları ve dışsallık gibi temel kavramlar ele alınacak; çevre politikalarında kullanılan politika araçlarına yer verilecektir. İkinci bölümde çevre vergilerinin türleri, özellikleri ve çevresel, ekonomik ve sosyal etkileri incelenecek; vergileme ilkeleri açısından değerlendirmesi yapılacaktır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de uygulanmakta olan çevre vergileri detaylı olarak ele alınacak, vergi türlerinin etkinliği ve çevre politikalarına katkısı değerlendirilecektir. Ayrıca Türkiye uygulamaları, Avrupa Birliği ve OECD ülkeleriyle karşılaştırmalı olarak analiz edilecektir. Çalışma, çevre vergilerinin Türkiye'de daha etkin ve ilkelerle uyumlu bir şekilde kullanılabilmesi için politika önerileri geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the theoretical foundations and practical implementation of environmental taxes, which are used as a fiscal instrument to prevent environmental pollution. The first section of the study will address the economic causes of environmental problems, market failures, and key concepts such as externalities, while also examining the policy instruments utilized in environmental policy. The second section will explore the types and characteristics of environmental taxes, as well as their environmental, economic, and social impacts, and will assess them in terms of the principles of taxation. The third section will provide a detailed analysis of the environmental taxes currently implemented in Turkey, evaluating the effectiveness of different tax types and their contribution to environmental policy. Furthermore, Turkey's practices will be examined in comparison with those of the European Union and OECD countries. The study ultimately aims to develop policy recommendations for ensuring a more effective and principled use of environmental taxes in Turkey.