Türk ve Mısır basınında Doğu Akdeniz jeopolitik krizinin söylem analizi
A discourse analysis of the eastern mediterranean geopolitical crisis in the Turkish and Egyptian press
- Tez No: 980641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Doğu Akdeniz bölgesi, dünya çapında stratejik ve jeopolitik önemi en yüksek bölgelerden biridir ve bu önemi yüzyıllar boyunca korumuştur. Bu bölge sadece dünyanın en önemli su yollarından bazılarına ev sahipliği yapmakla kalmaz, aynı zamanda hidrokarbonlar başta olmak üzere büyük miktarda enerji kaynağına da sahiptir, bu da ona artan bir ekonomik önem kazandırmaktadır. Bu durum, bölgedeki ülkeler arasında deniz sınırlarının belirlenmesi konusunda bölgesel krizlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunların en önemlisi, Türkiye ve Mısır arasında tırmanan krizdir. Bu bağlamda, bu çalışma, 2018'den 2021'e kadar olan dönemde, Türkiye'nin Yeni Şafak ve Mısır'ın El-Mısrî El-Yûm gazetelerinde Doğu Akdeniz kriziyle ilgili basın söylemini analiz etmektedir. Çalışma, krizle ilgili haberleri analiz etmek ve bu medya söylemi ile her iki ülkenin dış politika eğilimleri arasındaki ilişkiyi keşfetmek amacıyla Van Dijk modeline göre söylem analizi yöntemini kullanmıştır. Çalışma ayrıca, nicel bir yöntem izleyerek, iki gazetede krizle ilgili haberlerin kapsamını belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma sonuçları, medya söyleminin sabit olmadığını, ilgili ülkelerin izlediği siyasi ilişkilerin ve diplomatik çıkarların doğasına göre değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean is one of the most strategically and geopolitically significant regions in the world, and it has maintained this importance for centuries. The region not only hosts some of the most vital maritime routes globally but also possesses substantial energy resources, particularly hydrocarbons, which further enhance its growing economic relevance. This situation has led to the emergence of regional crises, especially regarding the delimitation of maritime boundaries among the countries of the region. One of the most critical of these crises is the escalating tension between Türkiye and Egypt and. In this context, the present study analyzes the media discourse surrounding the Eastern Mediterranean crisis as reflected in Türkiye's Yeni Şafak and Egypt's El-Masry El-Youm newspapers during the period from 2018 to 2021. The study employs the discourse analysis method based on Van Dijk's model to examine the news coverage of the crisis and explore the relationship between this media discourse and the foreign policy orientations of the two countries. In addition, a quantitative approach is used to determine the extent of news coverage related to the crisis in both newspapers. The findings indicate that media discourse is not static; rather, it varies according to the nature of political relations and diplomatic interests pursued by the respective countries.