Neoadjuvan radyoterapi uygulanan rektum kanserli hastalarda oksidatif stres ile ilişkili faktörlerin tedavi cevabı ve toksisitesi üzerine olan etkilerinin araştırılması
The effects of factors related to oxidative stress on treatment response and toxicity in rectal cancer patients undergoing neoadjuvant radiotherapy
  1. Tez No: 980652
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ALKIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Lokal ileri evre rektum kanseri tanılı hastalarda neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) öncesi ve sonrasında ölçülen serum Nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (NRF-2), Kelch-like ECH-associated protein 1 (KEAP-1) ve Heme oksijenaz- 1 (HO-1) düzeylerinin tedavi yanıtıyla ve akut yan etkilerle ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya rektum kanseri tanısı almış ve neoadjuvan KRT uygulanacak 46 hasta dahil edildi. Radyoterapi öncesi ve sonrası hastalardan kan örnekleri alındı, uygun koşullarda serum örnekleri saklandı. Örneklerden HO-1, KEAP1 ve NRF-2 düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Hastalar tedavi yanıtına göre tam yanıt (klinik/patolojik) ve yanıt (tam/kısmi) durumları kaydedildi. Akut gastrointestinal (GİS), genitoüriner (GÜS) ve hematolojik sistem yan etkiler kaydedildi. KRT sonrası ile öncesi HO-1, KEAP1 ve NRF-2 değerleri arasındaki fark ΔHO-1, ΔKEAP-1 ve ΔNRF-2 olarak kaydedildi. HO-1, KEAP1, NRF-2, ΔHO-1, ΔKEAP-1 ve ΔNRF-2 seviyelerinin tedavi yanıtı ile akut yan etki üzerine etkisi istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: NRF-2, KEAP-1 ve HO-1 düzeyleri KRT sonrasında öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı olarak artmıştı (p <0.05). KRT öncesi HO-1 değerleri yüksek olan hastalarda daha iyi tedavi yanıtı gözlendi (p=0.043). Ayrıca ΔHO-1 değerlerindeki artışın yanıt olasılığını azalttığı(p=0.026)., komorbiditenin varlığının da yanıt oranlarını olumsuz etkilediği bulundu (p=0.043). Ayrıca, NRF-2 ve KEAP-1 düzeyleri ile tedavi yanıtı arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05). Akut GİS toksisitesi ile KRT öncesi HO-1 düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.037); HO-1 değerleri yüksek olanlarda daha fazla yan etki görüldü. Ayrıca ΔNRF-2 değerlerinin yüksek (p=0.031) ve ΔKEAP-1 değerlerinin düşük (p=0.006) olması da akut GİS toksisite gelişmesi üzerine etkili bulundu. Akut hematolojik toksisite gelişmesi ile ΔNRF-2 yüksekliği (p=0.019) ve KRT öncesi HO-1 yüksekliği (p=0.043) anlamlı olarak ilişkili bulundu. Akut GÜS toksisite üzerine ise KRT sonrası yüksek NRF-2 (p=0.043) ile KEAP-1'in hem KRT öncesi (p=0.031) hem de sonrası (p=0.027) yüksek olmasının anlamlı olarak etkisi vardı. Sonuç: Çalışmamız, NRF-2/HO-1/KEAP-1 ekseninin KRT'ye bağlı oksidatif stres yanıtında kritik bir role sahip olduğunu göstermektedir. Tedaviye yanıtı öngörmede HO-1'in başlangıç düzeyi ile KRT'ye bağlı değişimi belirleyici görülmektedir. Bununla birlikte KRT öncesi yüksek HO-1 düzeyleri akut GİS ve hematolojik yan etkiler ile de ilişkili görünmektedir. NRF-2 ve KEAP-1 ise tedavi yanıtından ziyade yan etki ile ilişkili görünmektedir. Akut GİS ve hematolojik yan etki görülen hastalarda KRT'ye bağlı NRF-2 seviyelerindeki değişim artma eğilimindeyken KEAP-1'deki değişim azalma eğilimindedir. Bununla birlikte bulgularımız GÜS yan etki üzerine KEAP-1 ve NRF-2'nin etkisinin paralel olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between serum levels of Nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (NRF-2), Kelch-like ECH-associated protein 1 (KEAP-1), and Heme oxygenase-1 (HO-1), measured before and after neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT), with treatment response and acute toxicities in patients diagnosed with locally advanced rectal cancer. Materials and Methods: A total of 46 patients diagnosed with rectal cancer and scheduled to undergo neoadjuvant CRT were included in the study. Blood samples were collected before and after radiotherapy, and serum samples were stored under appropriate conditions. HO-1, KEAP-1, and NRF-2 levels were analyzed using the ELISA method. Based on treatment response, patients were categorized according to complete response (clinical/pathological) and overall response (complete/partial). Acute gastrointestinal (GI), genitourinary (GU), and hematologic toxicities were recorded. Differences between pre- and post-CRT values were calculated as ΔHO-1, ΔKEAP-1, and ΔNRF-2. The effects of HO-1, KEAP-1, NRF-2, ΔHO-1, ΔKEAP-1, and ΔNRF-2 on treatment response and acute toxicity were analyzed using statistical methods. Results: Serum levels of NRF-2, KEAP-1, and HO-1 significantly increased after CRT compared to baseline (p <0.05). Patients with higher pre-CRT HO-1 levels exhibited a better treatment response (p = 0.043). In addition, an increase in ΔHO-1 was associated with a decreased likelihood of response (p = 0.026), and the presence of comorbidities negatively affected response rates (p = 0.043). No significant relationship was observed between NRF-2 or KEAP-1 levels and treatment response (p> 0.05). A significant association was found between acute GI toxicity and pre-CRT HO-1 levels (p = 0.037); patients with higher HO-1 levels experienced more frequent side effects. Moreover, higher ΔNRF-2 (p = 0.031) and lower ΔKEAP-1 (p = 0.006) values were significantly associated with the development of acute GI toxicity. The development of acute hematologic toxicity was significantly related to higher ΔNRF-2 (p = 0.019) and elevated pre-CRT HO-1 levels (p = 0.043). Regarding acute GU toxicity, higher post-CRT NRF-2 levels (p = 0.043) and elevated KEAP-1 levels both before (p = 0.031) and after (p = 0.027) CRT were found to have significant effects. Conclusion: Our study demonstrates that the NRF-2/HO-1/KEAP-1 axis plays a critical role in the oxidative stress response induced by CRT. The baseline level and CRT-induced change of HO-1 appear to be key determinants in predicting treatment response. Furthermore, higher pre-CRT HO-1 levels seem to be associated with acute GI and hematologic toxicities. While NRF-2 and KEAP-1 were not predictive of treatment response, they appeared to be associated with toxicity. In patients experiencing acute GI and hematologic toxicities, CRT-induced changes in NRF-2 tended to increase, whereas KEAP-1 changes tended to decrease. Additionally, our findings suggest that KEAP-1 and NRF-2 exert parallel effects on GU toxicity.