Borders of kapedani: Ottoman encounters with Greek border crosser captains around the mid-nineteenth century
Kapedani'nin sınırları: On dokuzuncu yüzyıl ortalarında Osmanlı'nın sınır aşan yunan kaptanlarla karşılaşmaları
- Tez No: 980665
- Danışmanlar: DOÇ. YAŞAR TOLGA CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu tez, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında Yunanistan Krallığı'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na kaçarak iltica eden, sınır bölgelerinin önde gelen kaptanlarını incelemektedir. Bu kaptanlar, yeni kurulan Yunanistan ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki sınır bölgelerinde eşkıyanın ve düzensiz birliklerin önderleri olarak her iki devlet için de önemli bir bölgesel güç teşkil ediyordu. Geleneksel askeri unsurlardan Yunan yurttaşlara dönüşen bu kişiler, Osmanlı İmparatorluğu'nun kendi bünyesinden ayrılan ilk devlet olan bağımsız Yunanistan ile kurduğu erken temasların şekillenmesinde belirleyici bir rol üstlenmişlerdi. Onların kendilerini değişen siyasi, askeri ve iktisadi koşullar karşısında nasıl yeniden konumlandırdıkları, Yunan-Osmanlı sınırında yaşamaya dair karşılıklı koşullara ışık tutmaktadır. Dolayısıyla bu araştırma, Yunan Devrimi sonrasında söz konusu kaptanların değişen işlevlerini, sınır bölgelerindeki Osmanlı dinamiklerinin sürekliliğini ve Yunan kaptanlarının Osmanlı topraklarına sığınmasına cevaben imparatorluk makamlarının verdiği tepkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Tartışma, kaptanların geldikleri tarihsel arka planı, krallık içindeki muhalif konumlarını ve bölge ve ulusötesi bağlantılarını takip edecektir; tüm bu unsurlar, imparatorluğun kaptanlara ve onların daha geniş ilişkiler ağına yönelik tutumu, müzakereleri ve tepkilerini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with a group of prominent frontier captains of the Hellenic Kingdom who crossed the border and escaped to take refuge in the Ottoman Empire around the mid-nineteenth century. These captains represented a significant regional force for both states as leaders of bandits and irregulars in the border regions between newly founded Greece and the Ottoman Empire. As traditional military elements who had transformed into Greek nationals, they regulated the initial phases through which the Ottoman Empire engaged with independent Greece, the first state to break away from within the empire. How they resituated themselves in response to shifting political, military, and economic conditions, from the period before the independence of Greece through the mid-century, sheds light on the mutual circumstances involved in living in the Greco-Ottoman border. Thus, this research aims to explore the shifting functions of these captains following the Greek Revolution, the continuities of Ottoman dynamics in the borderlands, and the imperial responses to the“refuge”taken by Greek captains. The discussion will follow the captains' historical background, their existence as opposition within the kingdom, and their transregional and transnational networks, all of which influenced the attitudes, negotiations, and reactions of the empire towards the captains and their broader affiliations.