Üç yazar üstünden Amerikan tiyatrosunda şiddet: Eugene O'Neill, Tennessee Williams, Arthur Miller
Violence in American theater through three writers: Eugene O'Neill, Tennessee Williams, Arthur Miller
  1. Tez No: 980867
  2. Yazar: BUĞRA KAĞAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ TAMER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyunculuk Sanat Dalı
Özet
Şiddet insanoğlunun var oluşuyla birlikte ortaya çıkan ve değişerek evrilen bir olgudur. Günümüze gelindikçe şiddet kavramı bireysel sorun olmaktan çıkmakta, toplumların, tüm insanlığın, tüm canlıların, sanatın, tiyatronun, sinemanın, televizyonun ve sosyal platformların merkezine yerleşmektedir. Şiddet yaşamın merkezinde olduğu kadar tiyatroda da yer almaktadır. Antik çağdan günümüze var olan eserlerde örnekleri yer almaktadır. Şiddet, ilk akla gelen tanımlarının yanında farklı kullanımlarda da temsil edilmektedir. Şiddetle beraber ortaya başka kavramlar, olgular ortaya çıkmakta ve insanlar yaşamda ve oyunda çeşitli şiddet şekilleriyle karşılaştıktan sonra aynı klasik tragedyalardaki gibi yıpranmakta, yıkıma uğramaktadırlar. Tiyatro aynı zamanda bir davranış sanatıdır. Karakterler aynı yaşamdaki gibi yanlışlar yapıp, kaderlerinin yönünde sürüklenmektedir. Amerikan tiyatrosu modernizm ile birlikte yalnızlaşan insana odaklanmıştır. Bu yalnızlaşma günümüzde de etkisini göstermektedir. Tezdeki oyun örneklerinden de hareketle bu çalışmada anlatılmak istenen sanatın yaşamla iç içe geçen yapısı olmaktadır. Burada örnek verilen yazarlar günümüz dünyasına da anlamlar yüklemektedir. Oyunları Rene Girard'ın kavramları üzerinden değerlendirmek analizi güçlendirmekte, oyunlara farklı bir gözlem yüklemektedir.
Özet (Çeviri)
Violence is a phenomenon that has emerged and evolved with the existence of human beings. Today, the concept of violence is no longer an individual problem, it is at the center of societies, all humanity, all living beings, art, theater, cinema, television and social platforms. Violence is at the center of the theater as much as it is at the center of life. There are examples in the Works that have existed from ancient times to the presentday. Violence is represented in different uses besides the definitions that first come to mind. Along with violence, other concepts and phenomena emerge, and after people encounter various forms of violence in life and in the play, the yâre worn out and destroyed just like in classical tragedies. Theater is also an art of behavior. Characters make mistakes and drift in the direction of their destiny, justlike in life. American theater focused on the human being who became lonely with modernism. This loneliness is still in effect today. Based on the play examples in the thesis, what is intended to be explained in this study is the structure of art intertwined with life. The authors exemplified here also attribute meanings totoday's world. Evaluating the plays through Rene Girard's concepts streng thens the analysis and imposes a different observation on the plays.