Bor sektöründe automl ve ağırlıklandırma yöntemi ile talep tahmini uygulaması
Demand forecasting in the boron industry using automl and weighted modeling approach
  1. Tez No: 980903
  2. Yazar: ARZU ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. PINAR ÖZEN KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı işletmelerin sevkiyat verilerine dayalı olarak ürün talebinin doğru bir şekilde tahmin edilmesini amaçlayan bir model önerisi sunulmuştur. AutoML yaklaşımı kapsamında autoTS kütüphanesi kullanılarak 'AverageValueNaive', 'NeuralProphet', 'ARIMA', 'FBProphet', 'GLM', 'GLS' ve 'FFT' gibi yedi farklı zaman serisi modeli test edilmiş ve performansları çeşitli hata metrikleri ile değerlendirilmiştir. Modelleme sürecinde ürün adı, torbalama türü ve şekli gibi değişkenler esas alınarak 5 farklı grup oluşturulmuş ve her grup için ayrı tahminler yapılmıştır. Tahmin sonuçları ağırlıklandırma yöntemi ile birleştirilerek nihai tahmin değerleri elde edilmiştir. Çalışma, AutoML temelli zaman serisi tahminlerinin operasyonel karar destek süreçlerinde etkin bir biçimde kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca önerilen ağırlıklı modelleme yaklaşımı, dinamik yapısıyla tahmin doğruluğunu artırmaya yönelik katkı sağlamaktadır. Çalışmada, kurumun birden fazla ürünü için yapılan tahminler değerlendirilmiş; ancak bu makalede bir ürün üzerinden dört çeyrek dönemlik tahminler ile gerçekleşen değerler karşılaştırılmıştır. Seçilen ürün için 1. çeyrek sonunda %33, 2. çeyrek sonunda %-82, 3. çeyrek sonunda %-15 ve 4. çeyrek sonunda %0,63 oranlarında sapmalar gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, modelin bazı dönemlerde anlamlı sapmalar gösterdiğini, ancak bazı dönemlerde tahmin doğruluğu yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a model is proposed to accurately forecast product demand based on the shipment data of the enterprises affiliated with the General Directorate of Eti Maden Operations. Within the scope of the AutoML approach, the AutoTS library was used to test seven different time series models—namely, 'AverageValueNaive', 'NeuralProphet', 'ARIMA', 'FBProphet', 'GLM', 'GLS', and 'FFT'. The performance of these models was evaluated using various error metrics. In the modeling process, five different groups were created based on variables such as product name, packaging type, and shape, and separate forecasts were made for each group. The forecast results were then combined using a weighting method to obtain the final demand estimates. The study demonstrates that AutoML-based time series forecasting can be effectively utilized in operational decision-support processes. Additionally, the proposed weighted modeling approach contributes to improving forecasting accuracy with its dynamic structure. Although forecasts were made for multiple products, this thesis evaluates the results based on a single product, comparing the predicted values with actual data over four quarterly periods. For the selected product, deviations of 33% at the end of Q1, -82% at the end of Q2, -15% at the end of Q3, and 0.63% at the end of Q4 were observed. These results indicate that while the model shows significant deviations in some periods, it also demonstrates high forecasting accuracy in others.