Göller Yöresi'nde kadın figürlerinin Neolitik Çağ'da gelişimi
Development of female figures in the Lakes Region in the Neolithic Age
  1. Tez No: 980918
  2. Yazar: NUR BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Anadolu'nun Göller Yöresi'nde yer alan Hacılar, Höyücek, Kuruçay ve Bademağacı gibi Neolitik yerleşimlerde ele geçirilen kadın figürinlerini, yapısal, bölgesel ve dönemsel farklılıkları çerçevesinde incelemektedir. Çalışma kapsamında, söz konusu figürinlerin Çatalhöyük buluntularıyla olan benzerlikleri de dikkate alınarak karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmıştır. İlk dönemlerde doğurganlık ve bereket temalarını yansıtan hacimli ve belirgin formlar, Kalkolitik Dönem'e doğru soyut, stilize ve sembolik bir anlatıma evrilmiştir. Bu biçimsel dönüşüm, sadece sanatsal estetiği değil, aynı zamanda toplumsal inanç sistemlerindeki değişimi de yansıtmaktadır. Tez, figürinlerin üretim amaçları, üzerlerindeki sembollerin anlamları ve bu sembollerin zaman içindeki dönüşümleri üzerinden Neolitik toplumların kültürel yapısını anlamayı hedeflemektedir. Kadın figürlerinin sanatsal evrimi, arkeolojik bulgular ve teorik yaklaşımlar ışığında analiz edilerek, dönemin sosyo-kültürel dinamiklerine dair kapsamlı bir değerlendirme sunulmaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines female figurines unearthed in Neolithic settlements located in Anatolia's Lakes Region, including Hacılar, Höyücek, Kuruçay, and Bademağacı, within the framework of their structural, regional, and chronological variations. The research also conducts a comparative analysis by considering the similarities between these figurines and those discovered at Çatalhöyük. In the earlier periods, the voluminous and accentuated forms reflecting themes of fertility and abundance gradually evolved into abstract, stylized, and symbolic expressions toward the Chalcolithic Period. This formal transformation reflects not only an aesthetic shift but also a change in the belief systems of the societies. The thesis aims to understand the cultural structure of Neolithic communities through the production purposes of the figurines, the meanings of the symbols they bear, and the transformations of these symbols over time. By analyzing the artistic evolution of female figurines in light of archaeological findings and theoretical approaches, the study offers a comprehensive evaluation of the socio-cultural dynamics of the period.