Modernleşme döneminde (Konya) Beyşehir'de eğitim kurumları (1876-1930)
Modern educational institutions in Beyşehir (Konya) during the Ottoman Empire (1873–1930)
  1. Tez No: 980922
  2. Yazar: GÜLLER ELDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Beyşehir Kazası'nda 1876-1930 yılları arasında yürütülen modern eğitim-öğretim faaliyetlerini incelemektedir. Araştırmanın amacı, kaza merkezi ve köylerde açılan ilk ve orta dereceli okulları belirlemek, bu okullardaki öğrenci ve öğretmen sayılarını tespit etmek ve ders programlarını ortaya koymaktır. Beyşehir'deki eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin bilgiler, arşiv belgeleri taranarak elde edilmiştir. Tarihsel süreçte sosyal, ekonomik, dinî ve eğitim alanlarında önem verilen bir yerleşim yeri olan Beyşehir, incelenen dönemde de bu özelliğini korumuştur. Araştırma bulgularına göre, kazada çok sayıda sıbyân mektebi bulunmaktaydı. Modernleşme sürecinde ise dönemin karakteristik kurumları olan ibtidâî ve rüştiyeler açılmış; mevcut sıbyân mekteplerinin bir kısmı ibtidâîlere dönüştürülmüştür. Sonuç olarak, çalışma Osmanlı Devleti'nde eğitimin modernleşme sürecini taşra şartları çerçevesinde Beyşehir Kazası özelinde değerlendirmektedir. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise Osmanlı'dan devralınan mektepler aracılığıyla kazadaki eğitim-öğretim faaliyetleri Cumhuriyet döneminde devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the modern education and teaching activities in Beyşehir District between 1876 and 1930. The aim of the research is to identify the primary and secondary schools established in the district center and its villages, to determine the number of students and teachers in these schools, and to present their curricula. Information on educational activities in Beyşehir was obtained through archival documents. Throughout history, Beyşehir has been a settlement where social, economic, religious, and educational developments were emphasized, and it maintained this characteristic during the period under study. According to the findings, a significant number of sıbyân mektebi (elementary religious schools) existed in the district. During the modernization process, characteristic institutions of the period, such as ibtidâî and rüştiye schools, were established, while some of the existing sıbyân mektebi were transformed into ibtidâî schools. In conclusion, this study evaluates the modernization of education in the Ottoman Empire within the context of provincial conditions, specifically focusing on Beyşehir District. Following the proclamation of the Republic, the educational activities in the district continued through the schools inherited from the Ottoman period.