Kültürel amaçla yeniden işlevlendirilen endüstri yapılarında esneklik kavramı
The concept of flexibility in industrial buildings repurposed for cultural purposes
  1. Tez No: 981015
  2. Yazar: SİBEL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR KAPROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Esneklik kavramı günlük yaşamda hayatımızın içinde ve çoğu meslek dallarında kendine yer edinmiştir. İnsanlar yaşamları boyunca çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yapılı bir çevreye ihtiyaç duymaktadır. Yapılı çevre oluştururken aynı zamanda konfor arayışı içerisine de girilmektedir. Bu nedenle esneklik kavramı çoğu meslek dallarında yer edindiği gibi mimaride de kendini göstermiştir. Esneklik kavramı sayesinde yaşanılan değişim ve gelişmelere ayak uydurulmaya çalışılmıştır. Tüm gelişmeler ve yenilikler daha önce inşa edilen endüstri yapılarının atıl duruma düşmesini sağlayabilmektedir. Bu yapıların, mekânsal ve tarihi özellikleri dikkate alınarak, sürdürülebilirlik amacıyla yeniden işlevlendirilmesi gerekmektedir. Atıl durumdaki yapılar yeniden işlevlendirme sayesinde az kaynak kullanımıyla ihtiyacımız olan yeni alanlara dönüştürülebilmektedir. Zamanla kent merkezinde kalan endüstri yapıları yeniden işlevlendirilmeye elverişlidirler. Çalışmada endüstri yapılarının genellikle sanatsal ve kültürel kullanımlar için yeniden işlevlendirilmesinin nedenin sorgulanmış ve bu soruya esneklik kavramı üzerinden cevap aranmıştır. Bu kapsamda farklı ülkelerden seçilen endüstri yapısı olarak işlevini kaybetmiş ve ardından hali hazırda kültür yapısına dönüştürülmüş beş yapının esneklik stratejileri üzerinden mimari analizleri yapılmıştır. Çalışmada esnek tasarım kararlarıyla inşa edilen endüstri yapılarının kültürel amaçla yeniden işlevlendirilmesinin, kültür yapılarının ihtiyaç duyduğu esnek tasarım kurgusunun oluşturulmasına katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of flexibility has become an integral part of our daily lives and has found its place in most professions. Throughout their lives, people need a built environment to meet their various needs. When creating a built environment, the pursuit of comfort also comes into play. Therefore, the concept of flexibility has manifested itself in architecture, just as it has in many other professions. Thanks to the concept of flexibility, attempts have been made to keep pace with the changes and developments that have taken place. All developments and innovations can render previously constructed industrial buildings obsolete. These buildings need to be repurposed for sustainability, taking into account their spatial and historical characteristics. Through repurposing, obsolete buildings can be transformed into new spaces we need with minimal resource use. Over time, industrial buildings remaining in city centres become suitable for repurposing. The study questioned the reasons behind the repurposing of industrial structures for artistic and cultural uses and sought to answer this question through the concept of flexibility. Within this scope, architectural analyses were conducted on the flexibility strategies of five industrial structures selected from different countries that had lost their original function and were subsequently converted into cultural structures. The study found that the repurposing of industrial buildings constructed with flexible design decisions for cultural purposes contributes to the creation of the flexible design concept required by cultural buildings.