Türkiye'deki çoklu eşleştirme mobil oyunlarda kullanılan görsel sanat biçimlerinin rolü
The role of visual art forms in match-3 mobile games in Turkey
  1. Tez No: 981052
  2. Yazar: MİTHAT GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KARAGÖL, DOÇ. DR. ÖZLEM KUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Dijital oyun endüstrisi, küresel ölçekte hızla büyümekte ve mobil platformlarda oynanan oyunlar bu büyümenin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Özellikle çoklu eşleştirme türündeki mobil oyunlar hem kullanıcı sayısı hem de uygulama mağazası verilerine göre yüksek indirilme oranlarına sahiptir. Bu çalışma, Türkiye'de yaygın şekilde oynanan mobil çoklu eşleştirme oyunlarında kullanılan görsel sanat unsurlarının, oyuncu deneyimine ve oyun başarısına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel analiz yöntemlerinden görüşme ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. İki aşamalı olarak öncelikle mobil çoklu eşleştirme oyunlarının geliştirilmesinde çalışan uzmanların görüşleri alınmıştır. NVivo yazılımıyla yapılan içerik analizinde, 17 katılımcıdan elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Katılımcıların %70'i, grafik tasarımı, animasyon, arka plan ve karakter gibi görsel ögelerin, oyuncu bağlılığını ve etkileşimini artıran temel unsurlar olduğunu ifade etmiştir. Bunun yanı sıra Kitchen Master, Match Villains, Mayor Match ve Royal Match adlı Türkiye merkezli geliştirici ekiplerce üretilmiş, App Store ve Google Play gibi platformlarda yüksek indirme oranlarına sahip ve görsel sanat biçimleri açısından farklı tasarım stratejileri sunan dört oyun, grafik tarzı, renk paleti, karakter tasarımı ve animasyon, doku ve detaylar, ikonografi ve kullanıcı arayüzü (UI) tasarımı açısından karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kullanıcı arayüzü (UI), kullanıcı deneyimi (UX) ve estetik tasarım unsurları, oyunun indirilebilirliği ve kullanıcı değerlendirmeleri üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Çalışma sonucunda, görsel unsurların tasarımının oyuna etkileri bakımından yalnızca estetik değil, aynı zamanda işlevsel ve ticari başarının da yapıtaşları olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of visual art elements used in match-3 mobile games in Turkey on player experience and game success. A qualitative research method was adopted, and content analysis was conducted using NVivo software. Data were collected through semi-structured in-depth interviews with 17 participants. In addition to the interview data, four popular mobile games — Kitchen Master, Match Villains, Mayor Match, and Royal Match — were comparatively analyzed in terms of visual art components. The majority of participants emphasized that visual art elements such as graphics, animations, backgrounds, and character designs are key factors that enhance player engagement and retention. It was found that these visual components enrich the aesthetic quality of the user experience and positively influence the duration of gameplay. Furthermore, in-game animations, especially visual effects that evoke a sense of achievement, were found to significantly increase player motivation. The comparative analysis revealed that although the four games differ in their visual design strategies, successful user interface (UI), user experience (UX), and engaging animations directly impact download rates and user reviews. Based on the findings, it can be concluded that visual art forms in mobile games are not only aesthetic enhancements but also functional and commercially significant elements that contribute to the overall success of a game.