KOBİ'lere sağlanan banka kredilerinin katma değer, ciro ve çalışan sayısına etkisi: Türkiye üzerine ampirik bulgular
Empirical evidence on the effects of bank loans to SMEs on value addad, turnover and employment: The case of Türkiye
  1. Tez No: 981053
  2. Yazar: SAHIB GANIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanan banka kredilerinin reel faaliyet göstergeleri olan istihdam düzeyi, ciro ve katma değer üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma kapsamında kredilerin KOBİ'lerin reel faaliyet göstergeleri üzerindeki etkileri 2010–2022 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Nakdi ve gayri nakdi kredi verileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK), performans değişkenleri ise Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) temin edilmiştir. Zaman boyutundaki dinamikleri ve gecikmeli etkileri yakalamak için ARDL modelleri tercih edilmiştir. Uygun görülen durumlarda sınır testiyle uzun dönem ilişkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, kredi tasarımında tür ve kullanım amacına duyarlı çerçevelerin geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Genel resim, kredi–performans ilişkisinin homojen olmadığını, kredi kompozisyonunun firma çıktıları üzerinde belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Sonuçlar, politika yapıcılar, bankalar ve KOBİ yöneticileri için kredi kompozisyonuna dayalı karar süreçlerini bilgilendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how bank credit shapes the real activity of Turkish SMEs, focusing on employment, turnover, and value added. We analyze annual data for 2010–2022. Cash and non-cash credit series are sourced from the Banking Regulation and Supervision Agency of Turkey (BDDK), while performance indicators come from the Turkish Statistical Institute (TÜİK). To capture temporal dynamics and lagged effects, we estimate Autoregressive Distributed Lag (ARDL) models and, where appropriate, assess long-run relations using bounds testing. The findings indicate that credit policy should be designed with sensitivity to credit type and intended use. Overall, the credit–performance nexus is not homogeneous; the composition of credit plays a decisive role in firm outcomes. The results provide actionable evidence for policymakers, banks, and SME managers by informing credit allocation and monitoring decisions grounded in credit composition.