Nur Koçak resimlerinde fetişleştirilmiş nesneler
Fetishized objects in Nur Koçak's paintings
  1. Tez No: 981062
  2. Yazar: SEHER CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
“Fetiş”insanın var olmasından itibaren ortaya çıkan geniş bir olgudur. Geçmişte farklı coğrafyalarda ve toplumlarda çeşitli nesneler şeklinde üretilen ve günümüzde kullanılan pek çok metaforla karşımıza çıkan fetiş nesnelerini görmek mümkündür. Her alanda kullanılmakta olan bu olgu sanat alanında da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de yaşayan sanatçı Nur Koçak, eserleri üzerinden ele alınan bu çalışma bağlamında,“Fetiş”kavramının“Güzel Sanatlar”alanında çok az ele alınması ve yeterli tez örneği olmaması nedeniyle büyük bir açığı kapatacağı düşünülmektedir. Bu tezde,“Fetiş”kavramını araştırmak, meta kültürünün altında cinselleştirilmiş nesnelerin kadına yönelik yansımaları da incelenmiştir. Araştırmanın kapsamında eserlerinde fetiş kavramının yer aldığı araştırmayı destekleyecek sanatçıların eserleri de ele alınmıştır. Çalışma bağlamında yapılan resimlerde, cinsel ve meta fetişi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
“Fetish”is a broad phenomenon that has emerged since the existence of human beings. It is possible to see fetish objects, which were produced in the form of various objects in different geographies and societies in the past and which we encounter with many metaphors used today. This phenomenon, which is used in every field, is frequently encountered in the field of art. Nur Koçak, an artist living in Turkey, in the context of this study, it is thought that the concept of“Fetish”will fill a big gap in the field of“Fine Arts”due to the fact that it is rarely addressed and there are not enough thesis examples. In this thesis, to investigate the concept of“Fetish”, the reflections of sexualized objects on women under the commodity culture are also examined. Within the scope of the research, the works of artists who support the research in which the concept of fetish is included in their works are also discussed. In the paintings made in the context of the study, sexual and commodity fetishes were emphasized.