Türk resim sanatında otobiyografi
Autobiography in Turkish painting
- Tez No: 582399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT GERMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Otobiyografik resim, portre resminin ötesinde, sanatçının yaşamında belirleyici olan dış gerçekliğin: nesnelerin, kişiliklerin, olay ve olguların sanata yansıması olarak ele alınmıştır.“Türk Resim Sanatında Otobiyografi”başlıklı eser metin niteliği taşıyan bu çalışma ile Türk resim sanatında, otobiyografik resim yapan sanatçılar ve yapıtlarının araştırılarak, eserlerin barındırdığı otobiyografik imgeler plastik unsurlar ve estetik bağlam açısından değerlendirilmesi yapılmış, ilgili olduğu alana katkıda bulunması hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, özne-nesne bütünlüğüne dayanan otobiyografinin resim sanatındaki karşılığı olan portre ve otoportre çalışmalarından başlanarak, birey olgusuna, sanat ve gerçek arasındaki ilişkiye, otobiyografik resmin ilk çağlardan günümüze kadarki gelişim sürecine değinilmiştir. İlk olarak Avrupa sanatında otobiyografik resim 16. Yüzyılın sonlarına doğru özellikle Rembrandt ve Velazquez gibi sanatçıların; gündelik yaşam resimlerinde, toplumsal yaşama ilişkin eleştirileri ve kendi yaşam öykülerini resimlerine katmaları ile önem kazanmıştır. Çalışmada Avrupa sanatında yapıtlarında otobiyografik özellikler taşıyan başlıca ressamlar ve eserleri incelenmiştir. Osmanlı Devleti'nde Tanzimat dönemiyle başlayan batılılaşmaya yönelik askeri, bilimsel ve teknolojik alanlarda yapılan yeniliklerin kültürel alana yansıması Türk sanatı üzerinde de belirleyici olmuştur. Sanatın temel değerleri hakkında bilgiler edinmeleri için Fransa' ya gönderilen Şeker Ahmet Paşa, Osman Hamdi gibi önemli ressamlarımızın batılı tarzdaki ilk resim örnekleri ile başlayan ve Cumhuriyet sonrası aydınlanma, ulusallık ve evrensellik bilinci ile kişilik bulma çabası içine girilen dönemden, günümüze kadar olan süreç incelenmiştir. İnceleme sonucu otobiyografik Türk resmi için örnek teşkil eden eserleriyle önem kazanan Osman Hamdi Bey, Avni Lifij, Cihat Burak, Ömer Kaleşi, Mehmet Güleryüz, Mustafa Ayaz, Neş'e Erdok, Kemal İskender, Nur Koçak, Nevhiz Tanyeli, Zehra Aral, Balkan Naci İslimyeli, Hüsnü Koldaş ve Sezai Özdemir farklı başlıklar altında ayrıca ele alınmıştır. Araştırma sahibinin kendi sanat görüşünü bulgulamaya, desteklemeye ve kendi uygulamalarını savunmaya yönelik bir metnin ortaya çıkarılması bu çalışmasının temel amacını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Beyond portrait painting, an autobiographical painting is considered as the reflection onto a work of art through external reality, objects, personalities, events and phenomena that are decisive in the life of a certain artist. With the study entitled as“Autobiography in Turkish Painting Art”, which is a textual work, the autobiographical images of autobiographical artists in Turkish painting and their autobiographical images have been identified in terms of plastic elements and aesthetic context, and it has been aimed to contribute to the relevant field of interest. For this purpose, starting from the portrait and auto portrait works of autobiography, which is the equivalent of autobiography based on subject-object integrity, we have mentioned the phenomenon of individual, the relationship between art and reality, and the development process of autobiographical painting from the early ages to the present. Firstly, autobiographical painting in European art gained prominence with the criticism of social life in daily life paintings of artists such as Rembrandt and Velazquez by means of adding their own life stories onto their paintings towards the end of the 16th century. In this study, the chief painters and their works with autobiographical features in European art have been examined in details. The reflection of the innovations made in the military, scientific and technological fields towards the westernization that began in the Tanzimat period in the Ottoman Empire was also influential on the Turkish art. Within the scope of this study we have investigated, the period starting from the first Western painting examples of important painters such as Şeker Ahmet Pasha, Osman Hamdi, who were sent to France to obtain information about the basic values of art, as well as the effort to discover personality with the consciousness of enlightenment, nationality and universality after the republic term. As a result of the analysis, the autobiographical Turkish paintings gained importance with its exemplary works of Osman Hamdi Bey, Avni Lifij, Cihat Burak, Ömer Kaleşi, Mehmet Güleryüz, Mustafa Ayaz, Neş'e Erdok, Kemal İskender, Nur Koçak, Nevhiz Tanyeli, Zehra Aral, Balkan Naci İslimyeli, Hüsnü Koldaş and Sezai Özdemir have also been examined particularly under various titles. Thus, the main purpose of this study is to find a text to find, support the researcher's own view of art and to defend relevant personal practices.