Obezite cerrahisi sonrası bağımlılık davranışları, depresyon ve nesne ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between addictive behaviors, depression, and object relations after bariatric surgery
  1. Tez No: 981117
  2. Yazar: SELİN SEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, obezite cerrahisi geçirmiş bağımlılık davranışları ile depresyon, düzeyleri arasındaki ilişkiyi nesne ilişkileri kuramı çerçevesinde incelenmiştir. Katılımcıların cinsiyeti, ameliyat sonrası verdikleri toplam kilo ve ameliyat üzerinden geçen sürenin araştırma değişkenleri ile ilişkisi de değerlendirilmiştir. Çalışmada 18- 65 yaş aralığında 364'ü kadın ve 44'ü erkek olmak üzere toplam 390 katılımcı yer almıştır. Katılımcılardan, Bell Nesne İlişkileri Ölçeği (BNİÖ), Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), Depresyon Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Çalışmanın bulguları, nesne ilişkileri nitelikleri (yabancılaşma, sosyal yetersizlik, güvensiz bağlanma ve benmerkezcilik) ile alkol kullanım bozuklukları arasında anlamlı bir ilişki olmasa da ancak benmerkezcilik ile nikotin bağımlılığı arasında bir negatif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte depresyon, anksiyete, stres ve algılanan sosyal desteğin nesne ilişkileri doğrultusunda değişkenlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Nesne ilişkileri ve depresyon, stres, anksiyete arasında da anlamlı ilişkilere ulaşılmıştır. Bu bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış, gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between addictive behaviors and depression levels in individuals who underwent bariatric surgery within the framework of object relations theory. The relationship between the participants' gender, total postoperative weight loss, and time since surgery and the study variables was also assessed. A total of 390 participants, 364 female and 44 male, aged 18-65, participated in the study. Participants were asked to complete the Bell Object Relations Scale (BRS), the Alcohol Use Disorders Identification Test, the Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT), the Depression Scale, and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support. The study findings indicated that while there was no significant relationship between object relations characteristics (alienation, social inadequacy, insecure attachment, and egocentrism) and alcohol use disorders, there was a positive relationship between egocentrism and nicotine dependence. Furthermore, it was concluded that depression, anxiety, stress, and perceived social support varied in line with object relations. Significant relationships were also found between object relations and depression, stress, and anxiety. These findings are discussed within the context of the literature, and suggestions for future research are presented.