Yün tipi liflerin, hava geçirgenliği metoduna göre inceliğinin ölçülmesi
Air permeability method for measuring the mean diameter of wool fibres
  1. Tez No: 98123
  2. Yazar: ALPASLAN ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZt ÖZETİ YÜN LİFLERİN, HAVA GEÇİRGENLİĞİ METODUNA GÖRE İNCELİĞİNİN ÖLÇÜLMESİ Alpaslan ÖNCÜL Tekstil Teknolojisi Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 2000 Danışmam Yrd. Doç. Dr. Ahu DEMIRÖZ İncelik lif kalitesini belirleyen en önemli aktörlerden birisidir. Bu çalışmada, yaygın olarak kullanılan yün liri inceliği ölçüm metodlarmdan, hava geçirgenliği metodu ele alınmıştır. Hava geçirgenliği metodunda, belli miktardaki yün lif grubu arasından belli basınç farkında geçen hava akışı ile lif çapı belirlenmektedir. Böylece bu metodda, sabit basınçtaki hava akışı veya sabit hava akışındaki basınç ölçülmektedir. Bu çalışmada istatistiki yöntemlerden 'regresyon analizi' ile yün lifi çapı ile basınç veya hava akışı arasındaki bağıntılar oluşturularak, lif çapı belirlenmiştir. Ayrıca ölçümler sırasında Air Flow cihazmdaki akışkanların mekanik davranışları da incelenerek, Air Flow cihazının çalışma prensibi açıklanmıştır. Air Flow cihazı çalışır durumda iken havanın dinamik hareketi, termodinamik ve akışkanlar mekaniği yönünden incelenerek, yün lifi çapına bağlı olarak havanın enerji kaybı ve hava akış hızına bağlı olarak da yün lifi yüzeyi sürtünme katsayısı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Fineness is one of the most important factors that determine the fibre quality. In this study, the Air Flow method, one of the most commonly used wool fibre fineness measuring methods, was investigated. In the Air Flow method, the air flow at a given pressure difference through a uniformly distributed mass of fibres is determined by the fibre diameter. In this method, either the air flow at constant pressure or the pressure at constant air flow is measured. In this study, by using the regration analysis which is one of the statistical method, the relationships between the fibre diameter and the pressure or air flow is obtained. By investigating the mechanical methods of the fluids at the Air Flow apparatus, the working prensible of the apparatus is also explained. As the airflow apparatus is working, in terms of thermo dynamic and fluid mechanics, the dynamic motion of air is etamined to determine the energy loss of air depending on the wool fibre diameter and the friction coefficient of wool fibre surface depending on the air flow velocity.