Malzemelerin basma deneylerinin bilgisayar yöntemleriyle geliştirilmesi
The Improving with by using the methods of computer which in comprassion testing of materials
  1. Tez No: 98122
  2. Yazar: FAHRETTİN KAPUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP SAİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ MALZEMELERİN BASMA DENEYLERİNİN BİLGİSAYAR YÖNTEMLERİYLE GELİŞTİRİLMESİ Fahrettin KAPUSUZ Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı Afyon Koca tepe Üniversitesi Fen Bilimleri enstitüsü Mayıs 2000 Danışman : Prof. Dr. Galip SAİD Mekanik konstrüksiyonların çoğunda kostrüksiyon elemanlarının bazıları eğilmeye zorlanmaktadır. Bu tip konstrüksiyon elemanlarının tasarımında eğme deneyi sonuçları değerlendirilir. Bu tez çalışmasında basma eğmesinde kuvvet- deformasyon grafiğini çizdirmek için bilgisayar destekli eğme test cihazı tasarımı ve imalatı yapılmıştır. İmalatı gerçekleştirilen bu cihaz ile değişik ısıl işlem görmüş olan farklı çelik numuneler eğme deneyine tabi tutulmuş ve elde edilen sonuçlar kırılma enerjisi yöntemiyle karşılaştırılmışlardır. Bu çalışmada eğme testi aşamalarında cihazın kullanımı ile birlikte bilgisayar programı üzerinde duruldu. Montaj ve imalat resimleri ek' de verildi. Sonuç olarak imalat teknolojisinde doğru malzeme ve ısıl işlem rejimlerinin seçiminde bu cihaz kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Ill THE IMPROVING WITH BY USING THE METHODS OF COMPUTER WHICH IN COMPRASION TESTING OF MATERIALS ABSTRACT In many of mechanical construction some constructional components are pressured to be bent. The results of bending test have been evaluated in the design of this type of constructional components. In this thesis; the design end manifacturing of computer aided bending test instrument have been made to draw the force- deformation graphic in the bending during press tests. Different test samples which have been carried out with heat treatment process tested for bending using this instrument. This results have been compared with fracture energy results. Bending test procession have been explained using this instrument. The study also includes computer program explanations. Assemble and working drawing have been enclosed appendix. Consequently this instrument can be used to select right type of materials and heat treatment processes for manifacturing technology.