Abbas Kiyarüstemi sinemasında yol ve yolculuk teması
The theme of road and journey in Abbas Kiarostami's cinema
  1. Tez No: 981286
  2. Yazar: ALİ MOSLEMİ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Abbas Kiyarüstemi, özgün anlatım dili, minimalist yaklaşımı ve insan deneyimini derinlemesine ele alışıyla yalnızca İran'da değil dünya sinemasında da önemli bir yere sahiptir. Onun sinemasında“yol”ve“yolculuk”temaları, fiziksel bir hareketin ötesinde içsel keşif, dönüşüm ve varoluşsal sorgulamaların simgesi hâline gelir. Karakterlerin bir yerden başka bir yere gitmesi, aslında kendini, başkalarını ve yaşamın anlamını arayışlarının metaforudur. Bu tez, Kiyarüstemi sinemasındaki yol ve yolculuk temasını hem anlatısal hem de biçimsel bağlamda incelemektedir. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk kısmı, İran sinemasının tarihsel gelişimini ele alarak farklı dönemlerdeki estetik ve toplumsal dönüşümleri değerlendirir. İkinci bölüm, sinema ve edebiyat ilişkisine odaklanır; özellikle İran edebiyatındaki yol ve yolculuk temalarının izlerini sürerek bunların sinemadaki yansımalarını tartışır. Üçüncü bölümde Kiyarüstemi'nin yaşamı, İran sinemasındaki konumu ve sinema anlayışı aktarılır; ayrıca yol ve yolculuk temasının onun sinemasındaki merkezi işlevi ortaya konur. Son bölümde ise Kiyarüstemi'nin üç filmi – Arkadaşımın Evi Nerede? (1987), Kirazın Tadı (1997) ve Rüzgâr Bizi Sürükleyecek (1999) – neoformalist yöntemle analiz edilmiştir. Bu yöntem, filmin yalnızca“ne anlattığını”değil“nasıl anlattığını”da ortaya koymayı amaçladığından, anlatı düzeyinde neden–sonuç, zaman ve mekân; biçim düzeyinde işlev, benzerlik ve yineleme, farklılık ve gelişme gibi ilkeler üzerinden çözümleme yapılmıştır. Bu tez, yol ve yolculuk temasının Kiyarüstemi'nin sinemasında bireysel ve toplumsal bağlamda derin anlamlar taşıdığını ve yönetmenin sanatsal dünyasında merkezi bir yere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Abbas Kiarostami, with his distinctive narrative style, minimalist approach, and profound exploration of human experience, occupies a significant place not only in Iranian cinema but also in world cinema. In his films, the themes of“road”and“journey”go beyond physical movement to symbolize inner discovery, transformation, and existential questioning. The characters' movement from one place to another serves as a metaphor for their search for the self, for others, and for the meaning of life. This thesis examines the theme of road and journey in Kiarostami's cinema from both narrative and formal perspectives. The study consists of four chapters. The first chapter addresses the historical development of Iranian cinema, analyzing the aesthetic and social transformations across different periods. The second chapter focuses on the relationship between cinema and literature, tracing the motifs of road and journey in Iranian literature and discussing their reflections in cinema. The third chapter presents Kiarostami's life, his position in Iranian cinema, and his cinematic vision, while also highlighting the central function of the road and journey theme in his films. The final chapter analyzes three of Kiarostami's films – Where Is the Friend's House? (1987), Taste of Cherry (1997), and The Wind Will Carry Us (1999) – through the neoformalist method. Since this approach seeks to reveal not only“what”a film narrates but also“how”it narrates, the analysis considers cause–effect relations, time, and space at the narrative level, and function, similarity and repetition, difference and variation, and development at the formal level. This thesis demonstrates that the theme of road and journey carries profound individual and social meanings in Kiarostami's cinema and occupies a central place in his artistic world.