Trabzon/Ortahisar geleneksel konutlarında işlevsel ve mekansal yapı esnekliği üzerine bir inceleme
- Tez No: 9813
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Geleneksel konut birimlerindeki işlevsel ve mekansal yapı esnekliğinin sağlanabilme olanakları açıklanmaktadır. Kuruluşundan günümüze kadar değişikliklere uğrayarak gelen geleneksel konutlar üzerindeki incelemeler-bulgular tarihsel bir geri bakış ile ele alınıp“esneklik”olanakları Üzerinde durulmaya çalışılmaktadır. Tezin giriş bölümünde yer alan bu çalışma, modern mimari ile ortaya çıkan eğilimlerle sürdürülmektedir. Tez kapsamı içinde geleneksel konutlardaki söz konusu esnekliğin nasıl olduğu, biçimi ve yönü üzerinde durulmak tadır. Tez, giriş bölümü dışında üç bölüm ve örnek konutların planlarından oluşmaktadır. Birinci bölümde, problemin belirlenmesi, çalışmanın amacı, çalışmada geçen çeşitli kavramlar üzerinde açıklama yapılmaktadır. İkinci bölüm, fonksiyonel ve mekansal yapı esneklik olanaklarının nedenleri ve konu ile ilgili yapılan çalışmalar üzerindeki açıklamalardan oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise, geleneksel konutlar değerlendirilerek, sözkonusu esneklik olanakları saptanmaya çalışıl maktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, possibilities of having functional and spacious elasticity of traditional houses with its usage are explained. Researchs related to traditional houses which have been made some modifications from their originals were studied with historical look. Elasticity possibilities of traditional houses were researched and this takes place in introduction part. Approaches related to modern architecture follow. How elasticity of traditional houses is and its direction are mentioned. Thes work is consisted of introduction part, three chapters and plans of sample houses. In chapter one, there are explanation about the study of problem identification, purpose of this work and some terms related to the work. In chapter two, causes of functional and spacious construction elasticty possibilities and some explanations about studies done before related to subject take place. In chapter three, possibilities of functional and spacious elasticity of traditional houses have been tried to point out.