İktisat teorisinde matematiğin kullanımı: Üç makale
The use of mathematics in economic theory: Three essays
  1. Tez No: 981509
  2. Yazar: YAŞAR SEZAİ DENEME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERTER MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Ekonomi, Mathematics, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, iktisadî meselelerin matematikle nasıl ele alındığının incelendiği ve bu husustaki matematiksel ifadelerin betimlendiği üç makale bulunmaktadır. Birinci makalede, P. Bardhan ve C. Udry'nin Development Microeconomics kitabından, L. Ljungqvist'in bir makalesine dayanılarak yazılmış olan, bir makale incelenmiştir. Burada; durağan durum, aksak kredi piyasası ve eğitimin keskin bir artan getiride çalıştığı varsayımları altında, beşerî sermayeye yapılan yatırımların geri dönüşleri üzerinden, durağan durum dengelerinin nasıl devam ettiğinin modellendiği makale incelenmektedir. Birinci makaleye göre, geliri düşük vasıfsız işçinin, tüketimini kısarak ve sabit bir tüketim akışı içinde olarak, eğitim için tasarruf etmesi gereklidir. Ancak, eğitim için gerekli olan toplu parayı biriktirmek adına yeteri kadar tüketimini kısamayacak olan vasıfsız işçi, Inada varsayımıyla da beraber, vasıfsız kalmaya devam edecektir. İkinci makalede, ev satın alma davranışının kiralamaya göre“doğal”bir avantajının olması gerektiği biçimsel matematikle ispatlanmaya çalışılmıştır: Ev satın almak iktisaden rasyoneldir. Ayrıca bu konuyla ilgili başvurulabilecek temel bazı matematiksel başvuru yöntemleri ve net bugünkü değer ile yapılabilecek tasarımlar gösterilmiştir. Üçüncü makalede, işlerin yapılış sırasının sonucu değiştirebileceği fikri gösterilmiştir. Bir yemeğin en lezzetli yarısının, açlığın -lokmaların marjinal faydalarının- en çok olduğu zamanda yenmesi ve dolayısıyla kalan nispeten daha az lezzetli yarının, açlığın azaldığı dönemde yenmesinin; bunun tam tersindeki strateji olan, açlığın azaldığı dönemde en lezzetli yarının yenmesine göre doğal olarak bir rasyonalitesi olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises three essays that discuss how economic issues are addressed through mathematical analysis and that examine the mathematical expressions related to this matter. The first essay analyzes a model presented in Development Microeconomics by P. Bardhan and C. Udry, which is based on an article by L. Ljungqvist. The model examines how steady-state equilibria persist under the assumptions of a steady-state, imperfect credit markets, and a strong form of increasing returns to education by focusing on the returns to investments in human capital. According to the first essay, a low-income, unskilled worker must reduce her consumption and maintain a constant stream of consumption in order to save for education. However, the worker may be unable to reduce her consumption enough to accumulate the lump sum required for education. Consequently, in this case—with the Inada assumption—she prefers to remain unskilled. The second essay seeks to formally demonstrate that buying a house must have a“natural”advantage over renting: Homeownership is economically rational. In addition, some foundational mathematical tools relevant to this issue are presented, along with design frameworks based on net present value. The third essay explores how the sequence in which actions are carried out can alter outcomes. Specifically, it is argued that consuming the tastier half of a meal when hunger—and thus the marginal utility of the first bites—is at its peak, and leaving the less tasty half for when hunger has subsided, is naturally more rational than the opposite strategy, namely eating the tastier half after hunger has subsided