Romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları ile ikili ilişkide çatışma çözme tepkileri arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediating role of emotion regulation difficulty in the relationship between conflict resolution responses in romantic relationships and obsessive-compulsive symptoms
- Tez No: 981548
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları ile ikili ilişkide çatışma çözme tepkileri arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 18 yaşından büyük ve ilişkisi olan gönüllü katılımcılardan oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri“Demografik Bilgi”formu,“Romantik İlişki Odaklı Obsesyon ve Kompulsiyon Belirti Ölçeği”,“Partner Odaklı Obsesyon ve Kompulsiyon Belirti Ölçeği”,“İkili İlişkide Çatışma Çözme Tepkileri Ölçeği”ve“Duygu Düzenleme Güçlüğü -8 (Kısa Form) Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya 446 kadın, 70 erkek olmak üzere ilişkisi olan 516 kişi katılmıştır. Toplanan verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmış ve normallik testinden sonra Spearman Korelasyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi, Mann- Whitney U ve Kruskal Walls H Testleri yapılmıştır. Ayrıca aracılık modellemesi için AMOS 23 programı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi uygulanmıştır. Verilerin daha ayrıntılı analizi için Jeremy Dawson Simple Slopes değrleri de incelenmiştir. Araştırma sonucunda Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları, İkili İlişkide Çatışma Çözme Tepkileri ve Duygu Düzenleme Güçlüğünün arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte yapısal eşitlik modellemesi, duygu düzenleme güçlüğünün bu ilişkide sınırlı bir aracı rol üstlendiğini göstermiştir. Bulgular genel olarak romantik ilişkilerde obsesyonel eğilimlerin, duygu düzenleme becerileri ve çatışma çözme biçimleriyle yakından ilişkili olduğunu; bu dinamiklerin cinsiyete göre farklı örüntüler sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between romantic relationship obsessions and compulsions and conflict resolution responses in romantic relationships. Additionally, the study investigated relationship compatibility based on the total scores of conflict resolution responses. The sample consisted of volunteers over the age of 18 who were currently in a romantic relationship. Data were collected using the Demographic Information Form, Romantic Relationship Obsessions and Compulsions Scale, Partner-Focused Obsessions and Compulsions Scale, Conflict Resolution Responses Scale, and the Difficulties in Emotion Regulation Scale-8 (Short Form). A total of 516 participants (446 women, 70 men) took part in the study. Data analyses were conducted using SPSS 25.0, and following normality tests, Spearman correlation analysis, hierarchical regression analysis, Mann–Whitney U test, and Kruskal–Wallis H test were performed. In addition, structural equation modeling (SEM) was conducted in AMOS 23 to test the mediation model. The results revealed significant relationships between romantic relationship obsessions and compulsions, conflict resolution responses, and emotion regulation difficulties. Moreover, the SEM analysis indicated that emotion regulation difficulties had a limited mediating role in this relationship. Overall, the findings suggest that obsessive tendencies in romantic relationships are closely associated with emotion regulation skills and conflict resolution strategies, and these dynamics exhibit gender-based variations.