Modern İpek Yolu Projesi ve Türkiye
Modern Silk Road Project and Türkiye
  1. Tez No: 981547
  2. Yazar: ONUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca İpek Yolu, farklı medeniyetler arasında ekonomik, kültürel ve siyasal etkileşimin merkezinde yer almış; bu nedenle birçok devletin hâkimiyet kurmak istediği stratejik bir ticaret güzergâhı olmuştur. Ancak 19. yüzyılda deniz ticaret yollarının ön plana çıkmasıyla kara yollarının, dolayısıyla İpek Yolu'nun önemi büyük ölçüde azalmıştır. 21. yüzyıla gelindiğinde ise Çin Halk Cumhuriyeti, küresel ekonomik gücünü pekiştirme hedefi doğrultusunda, 2013 yılında tarihî İpek Yolu'ndan esinlenen“Bir Kuşak, Bir Yol”(KYG) girişimini başlatmıştır. Bu girişim, Asya, Avrupa ve Afrika arasındaki ekonomik entegrasyonu güçlendirerek Çin'in küresel ticaret ve lojistik ağlarındaki etkisini artırmayı amaçlamaktadır. Kuşak ve Yol Girişimi (KYG), kara (kuşak) ve deniz (yol) güzergâhlarını kapsayan ve 150'den fazla ülkeyi içine alan çok boyutlu bir kalkınma ve iş birliği girişimi hâline gelmiştir. Bu çalışma, Çin'in KYG kapsamında Türkiye'nin stratejik konumunu Çin'in bakış açısından incelemektedir. Araştırmanın temel sorusu, Kuşak ve Yol Girişimi'nin jeopolitik ve ekonomik amaçları çerçevesinde Türkiye'nin önemidir. Araştırma bulgularına göre Türkiye, Asya ile Avrupa arasındaki kara ve deniz ulaşım hatlarının kesişim noktasında yer alması nedeniyle Çin açısından büyük bir jeostratejik öneme sahiptir. Türkiye, Orta Koridor güzergâhının merkezinde bulunarak Çin'in batıya uzanan ticaret yollarının güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde işlemesine katkı sağlamakta; ulaştırma altyapısına yaptığı yatırımlar özellikle Bakü–Tiflis–Kars Demiryolu ve gelişen liman projeleri sayesinde Çin'in Avrupa'ya erişimini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin Batı ile geliştirdiği diplomatik ve ekonomik ilişkiler, Çin açısından Avrupa pazarlarına güvenli bir geçiş noktası oluşturmakta ve ABD'nin çevreleme politikalarına karşı alternatif bir rota sunmaktadır. Dolayısıyla Türkiye, KYG kapsamında yalnızca transit bir ülke değil, aynı zamanda Çin'in küresel ekonomik ve jeopolitik hedeflerine ulaşmasında kilit bir ortak olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Silk Road has served as a central route for economic, cultural, and political interaction among various civilizations and has therefore been a strategic trade corridor over which many states sought to establish dominance. However, in the 19th century, with the rise of maritime trade routes, the importance of overland routes and consequently the Silk Road—declined significantly. In the 21st century, the People's Republic of China, aiming to consolidate its global economic power, launched the“Belt and Road Initiative (BRI)”in 2013, inspired by the historic Silk Road. This initiative seeks to strengthen economic integration among Asia, Europe, and Africa while enhancing China's influence in global trade and logistics networks. The BRI has evolved into a multidimensional development and cooperation framework encompassing both land (the“belt”) and maritime (the“road”) routes, involving more than 150 countries. This study examines Turkey's strategic position within China's Belt and Road Initiative (BRI) from China's perspective. The main research question focuses on the significance of Turkey in the context of the BRI. According to the research findings, Turkey holds great geostrategic importance for China due to its location at the intersection of land and sea routes connecting Asia and Europe. Situated at the center of the Middle Corridor, Turkey contributes to the safe, fast, and uninterrupted operation of China's westward trade routes. The country's investments in transportation infrastructure particularly the Baku–Tbilisi–Kars Railway and the development of port projects—facilitate China's access to European markets. Moreover, Turkey's diplomatic and economic relations with the West provide China with a secure gateway to Europe and offer an alternative route against the United States' containment policy. Therefore, within the scope of the BRI, Turkey is not merely a transit country but a key partner in China's pursuit of its global economic and geopolitical objectives.