Lise öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısının psikolojik sağlamlık üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of high school students' social media addiction and social appearance anxiety on psychological resilience
  1. Tez No: 981550
  2. Yazar: EBRU DEYİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısı düzeylerinin psikolojik sağlamlıkları üzerindeki etkisini incelemektir. Günümüz dijital çağında, özellikle ergen bireyler sosyal medya platformlarında yoğun zaman geçirmekte ve bu mecralarda karşılaştıkları içerikler, onların benlik algısı, sosyal ilişkileri ve ruh sağlığı üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Bu bağlamda araştırmada sosyal medya bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiler incelenmiş; ayrıca bu değişkenlerin cinsiyet, sınıf düzeyi, ebeveyn birlikteliği, ebeveynin hayatta olup olmaması, eğitim durumu, internet kullanım süresi ve kullanım amacı gibi demografik faktörler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayalı nicel bir çalışma olup, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Türkiye'deki çeşitli özel liselerde öğrenim görmekte olan 500 lise öğrencisinden elde edilen verilerle yürütülmüştür. Veriler, kişisel bilgi formu, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Analizlerde frekans, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, sosyal medya bağımlılığı ile sosyal görünüş kaygısının psikolojik sağlamlık üzerinde negatif yönde anlamlı etkileri olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sosyal medya bağımlılığı ile sosyal görünüş kaygısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Demografik değişkenler açısından da anlamlı farklılıklar bulunmuş; özellikle ebeveyn kaybı, uzun süreli sosyal medya kullanımı ve internetin eğlence/kaçış amaçlı kullanımı psikolojik sağlamlığı olumsuz etkileyen faktörler arasında öne çıkmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, ergen bireylerin dijital medya ile ilişkilerinin yeniden yapılandırılması, sosyal medya okuryazarlığının artırılması ve görünüş odaklı toplumsal baskılara karşı koruyucu psikolojik destek programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of high school students' social media addiction and social appearance anxiety levels on their psychological resilience. In today's digital age, especially adolescents spend a lot of time on social media platforms, and the content they encounter on these platforms has significant effects on their self-perception, social relationships, and mental health. In this context, the relationship between social media addiction, social appearance anxiety, and psychological resilience was examined in the study; it was also evaluated whether these variables differed in terms of demographic factors such as gender, grade level, parental unity, whether the parent is alive or not, education status, duration of internet use, and purpose of use. The study is a quantitative study based on the relational screening model and was conducted with data obtained from 500 high school students studying in various private high schools in Türkiye in the 2024-2025 academic year. Data were collected using a personal information form, the Psychological Resilience Scale, the Social Media Addiction Scale, and the Social Appearance Anxiety Scale. Frequency, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression techniques were used in the analyses. The findings showed that social media addiction and social appearance anxiety have negative and significant effects on psychological resilience. In addition, a positive and significant relationship was found between social media addiction and social appearance anxiety. Significant differences were also found in terms of demographic variables; especially loss of a parent, long-term social media use and use of the internet for entertainment/escapism were prominent among the factors that negatively affect psychological resilience. In line with these findings, it is recommended that adolescents' relationships with digital media be restructured, social media literacy be increased and protective psychological support programs be developed against appearance-focused social pressures.