Sicill-i Ahval kayıtlarına göre Manisa doğumlu memurlar (1879-1909)
The officers born in Manisa according to Sicill-i Ahval records (1879-1909)
  1. Tez No: 981594
  2. Yazar: NİZAM BERKAN MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜMÜŞSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyıldan itibaren bürokrasi alanında görülen merkezileşmeyle birlikte merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan memur sayısı zamanla artmıştır. Artan memur sayısı bu görevlilere ait bilgilerin düzenli bir biçimde kayıt altına alınmasını zorunlu kılmıştır. Sicill-i Ahvâl Defterleri, Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkmasından sonra memurlara ait bilgilerin sistemli bir biçimde tutulmaya başlandığı resmi kayıtlardır. Bu kayıtlar sayesinde merkezi idare bilgi sahibi olmaya ve kontrolü sağlamaya başlamıştır. Sicill-i Ahvâl Defterleri merkez ve taşrada görev yapmış memurların yaşam öykülerine dair kapsamlı bilgiler sunmaktadır. Memurların kimlik bilgileri, kariyer süreçleri gibi bilgiler açısından biyografi araştırmaları için önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Ayrıca dönemin bürokratik yapısı ve idari yönetimi hakkında da önemli veriler içermektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde Manisa'nın Eskiçağ'dan 19. yüzyılın sonlarına kadar olan tarihi ile Sicill-i Ahvâl kayıtlarının içeriğine yer verilmiştir. İkinci bölümde Manisa doğumlu memurların doğum tarihleri, eğitim gördüğü okullar, aldıkları dersler, görev yaptığı kurumlar, sahip oldukları rütbe, nişan, madalya ile payeler ve cezalar incelenmiş ve yorumlanmıştır. Üçüncü bölümde ise Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan Sicill-i Ahval Defterleri'nde kayıtlı Manisa ve Manisa'ya bağlı yerlerde doğmuş olan memurlarla ilgili çalışmanın temelini oluşturan belgelerin transkripsiyonları yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Starting from the 19th century, with the centralization observed in the field of bureaucracy in the Ottoman Empire, the number of civil servants working in both central and provincial administrations increased over time. The growing number of officials made it necessary to record their information in an organized manner. The Sicill-i Ahvâl Registers are official records in which information about civil servants began to be systematically kept after Sultan Abdulhamid II ascended the throne. Through these records, the central administration began to acquire knowledge and ensure control. The Sicill-i Ahvâl Registers provide comprehensive information on the life stories of civil servants who served in central and provincial posts. They are among the important sources for biographical research in terms of personal information and career processes of the officials. In addition, they contain significant data about the bureaucratic structure and administrative organization of the period. In the first chapter of this study, the history of Manisa from Antiquity to the late 19th century and the content of the Sicill-i Ahvâl records are presented. In the second chapter, the birth dates, schools attended, subjects studied, institutions served, as well as the ranks, decorations, medals, titles, and penalties of civil servants born in Manisa are examined and interpreted. In the third chapter, the transcriptions of the documents forming the basis of the study and found in the Sicill-i Ahvâl Registers of the Ottoman Archives of the Prime Ministry, concerning civil servants born in Manisa and its affiliated areas, are included.