Farklı sosyal kimliklere sahip bireylerin birbirleriyle ilgili algıları: Türk, Kürt, Arap örneği
Perceptions of individuals with different social identities towards each other: The case of Turks, Kurds, and Arabs
- Tez No: 981595
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yaşayan Türk, Kürt ve Arap etnik grupları arasındaki ilişkileri ve birbirleri ile ilgili algılarını, sosyal psikoloji perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sosyal Kimlik Kuramı temel alınarak Sağ Kanat Yetkeciliği, Sistemi Meşrulaştırma, Algılanan Ayrımcılık ve Sosyal Mesafe düzeyleri ile bu değişkenler arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Birinci bölümde kuramsal çerçeve ele alınmakta, ikinci bölümde yönteme dair bilgiler, üçüncü bölümde bulgular, dördüncü bölümde tartışma ve beşinci bölümde ise Sonuç, Sınırlılıklar ve Öneriler yer almaktadır. Araştırma örneklemini Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü Türk, Kürt ve Arap kökenli kadın ve erkek bireyler oluşturmaktadır. Katılımcıların etnik köken dağılımına bakıldığında, %40.3'ünün Türk, %40'ının Kürt ve %19.7'sinin ise Arap olduğu görülmektedir. Cinsiyet dağılımı incelendiğinde, erkek katılımcıların sayısı 265 (%45,7), kadın katılımcıların sayısı ise 315 (%54,3) olarak belirlenmiştir. Araştırma bulguları, sağ kanat yetkecilik (SKY) ile sistemi meşrulaştırma (SM) düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü, ayrımcılık ile sosyal mesafe arasında belli alt boyutlarda anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, etnik kimliklere göre anlamlı farklar olduğunu göstermektedir. Kürt ve Arap kökenli katılımcıların, Türk kökenli katılımcılara göre daha yüksek düzeyde ayrımcılık algıladıkları saptanmıştır. Sağ kanat yetkeciliği ve sistemi meşrulaştırmada ise Türkler'in Kürtler 'e ve Araplar'a göre daha yüksek puanlar aldığı ortaya çıkmıştır. Cinsiyete göre bakıldığında, erkekler Sağ Kanat Yetkecilik ve Sistemi Meşrulaştırmada daha yüksek puan alırken, kadınların Algılanan Ayrımcılık düzeyleri erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. Bu durum, kadınların ayrımcılığı erkeklere kıyasla daha yoğun algıladığını ortaya koymaktadır. tır
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationships and mutual perceptions among Turkish, Kurdish, and Arab ethnic groups living in Turkey from a social psychology perspective. Based on Social Identity Theory, levels of Right-Wing Authoritarianism, System Justification, Perceived Discrimination, and Social Distance, as well as the relationships between these variables, were examined. The first section presents the theoretical framework; the second section provides information on the methodology; the third section discusses the findings; the fourth section addresses the discussion; and the fifth section includes the Conclusion, Limitations, and Recommendations. The study sample consisted of Turkish, Kurdish, and Arab men and women over the age of 18 residing in Turkey. Regarding ethnic distribution, 40.3% of participants identified as Turkish, 40% as Kurdish, and 19.7% as Arab. In terms of gender distribution, 265 participants (45.7%) were male, while 315 participants (54.3%) were female. The findings revealed a significant and positive relationship between right-wing authoritarianism (RWA) and system justification (SJ) levels, as well as a significant and positive relationship between perceived discrimination and social distance in certain sub-dimensions. Results also indicated significant differences across ethnic identities. Kurdish and Arab participants reported higher levels of perceived discrimination compared to Turkish participants. In contrast, Turks scored higher on right-wing authoritarianism and system justification compared to Kurds and Arabs. When examined by gender, men scored higher on Right-Wing Authoritarianism and System Justification, while women scored higher on Perceived Discrimination than men. This suggests that women perceive discrimination more intensely than men.