Faboideae ve caesalpinioideae alt familyalarında (fabaceae) bazı taksonların odun anatomisi özellikleri
Wood anatomy characteristics of some taxa in the faboideae and caesalpinioideae subfamilies (fabaceae)
- Tez No: 981695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERŞEN BAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Anatomi, Forestry and Forest Engineering, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Fabaceae familyasında altı farklı cinse ait çalı formunda 6 bitki türünün odun anatomisi özellikleri incelenmiştir: Calicotome villosa (Poir.) Link, Chamaecytisus hirsutus (L.) Link, Colutea armena Boiss. & A. Huet, Caragana halodendron (Pall.) Dum.Cours. (Syn: Halimodendron halodendron (Pall.) Voss), Prosopis farcta (Banks & Sol.) J.F.Macbr., Spartium junceum L. Araştırma konusunu oluşturan bitki türlerinin odun kesitleri üzerinde trahe teğetsel ve radyal çapları, trahe çeper kalınlığı, trahe geçit çapı, özışını yükseklikleri (üniseri, biseri ve mültiseri) ve mültiseri özışını genişliği, birim alandaki trahe sayısı ve 1 mm'de özışını sayısı gibi kantitatif odun anatomisi özellikleri belirlendi. Masere edilen odun örneklerinde trahe hücre uzunluğu ve lif boyutları (uzunluk, genişlik, çeper kalınlığı ölçüldü. Ayrıca, yıllık halka düzeni, trahe gruplaşması, perforasyon tablası tipi, helikal kalınlaşmanın varlığı, traheitlerin varlığı, boyuna paranşimin konumu gibi kalitatif odun anatomisi özellikleri de tespit edilmiştir. Fabaceae familyasının bu türleri: Caesalpinioideae alt familyasında yer alan Prosopis farcta geniş konfluent paratraheal paranşim bantları ile öne çıkarken, Faboideae alt familyasında yer alan diğerleri normal ve çok dar çaplı trahelerin paratraheal paranşimler ve vasküler traheitler ile birarada bulunduğu oblik veya diagonal alanlarda oluşturdukları gruplar, trahe çeperlerinde helikal kalınlaşma ve tabakalı yapı özelliklerini paylaşırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, the wood anatomical characteristics of 6 shrub-formed plant species, belonging to six different genera in the Fabaceae family were examined: Calicotome villosa (Poir.) Link, Chamaecytisus hirsutus (L.) Link, Colutea armena Boiss. & A. Huet, Caragana halodendron (Pall.) Dum.Cours. (Syn: Halimodendron halodendron (Pall.) Voss), Prosopis farcta (Banks & Sol.) J.F.Macbr. and Spartium junceum L. Quantitative wood anatomy properties such as vessel tangential and radial diameters, vessel wall thickness, vessel pit diameter, ray heights (uniseri, biseri, and multiseri), multiseri ray width, number of vessels per unit area, and number of rays per 1 mm were determined on wood sections of the plant species in this study. Vessel member length and fiber dimensions (length, width, and wall thickness) were measured in macerated wood samples. These species of the Fabaceae family: Prosopis farcta in the Caesalpinioideae stands out with its wide confluent paratracheal parenchyma bands, while others in the Papilionoidea share the characteristics of helical thickening in vessel walls, storied structure, and forming groups in oblique or diagonal pattern where normal and very narrow diameter vessels with paratracheal parenchyma and vascular tracheids.