Kişiliğin işe adanmışlık aracılığı ile örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolü : Bir araştırma
The moderating role of perceived organizational support in the effect of personality on organizational commitment through the mediating variable of work engagement : A research
- Tez No: 981711
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
İşletmeler için amaç ve hedeflerini gerçekleştirerek yaşamlarını sürdürmek ve rakipleri ile rekabet edebilmek son derece önemlidir. Günümüzde, teknolojik gelişmelerin çok hızlı olduğu bu koşullar altında, işletmelerin rakipleri tarafından taklit edilemeyen ve onları rakiplerinden farklı konuma getiren yegane varlık ellerinde tuttukları insan kaynağıdır. Yetenekli ve nitelikli insan kaynağını örgüte çekmek işletmeler için yeterli olmamakta, aynı zamanda çalışanların örgüt tarafından desteklenmeleri ile çalışanların örgütsel bağlılıklarının geliştirilmesi ve işe adanmışlık seviyelerinin arttırılması ile hem bireysel hem de örgüt performansının artması ve olumlu örgütsel sonuçların ortaya çıkmasının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca, çalışanların kişilik özellikleri de bireylerin algılarını önemli ölçüde etkileyerek onların örgüt içindeki tutum ve davranışlarını etkileyebilmektedir. Bu araştırmanın amacı, otomotiv sektöründe kişiliğin işe adanmışlık aracılığı ile örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolünün belirlenmesidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda; İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'da bulunan otomotiv sektöründe otomobil üretimi yapan işletmelerde görev yapan 526 beyaz yakalı çalışan ile nicel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada; anket yöntemi ile veriler toplanırken Allen ve Meyer'ın“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”, John ve Srivastava'nın“Beş Faktör Kişilik Envanteri”, Schaufeli'nin“UWES İşe Adanmışlık Ölçeği”ve Eisenberger'ın“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler istatistik yöntemler kullanılarak (SPSS 27.0, AMOS 24.0, R) analiz edilmiş ve araştırmanın amacına uygun olarak geliştirilen hipotezler test edilmiştir. Bu çalışmada çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerinde etkili olduğu düşünülen örgüte ait bir faktör olan algılanan örgütsel destek ve bireysel faktörler arasında bulunan kişilik özellikleri ve işe adanmışlık arasındaki ilişkiler araştırmanın amacına uygun olarak geliştirilen araştırma modeli çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ile araştırmanın üç hipotezi kısmen desteklenerek, kabul edilmiştir. Sonuç olarak; algılanan örgütsel desteğin kişiliğin işe adanmışlık aracılığı ile örgütsel bağlılık üzerinde kısmen düzenleyici rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is crucial for organizations to survive by achieving their goals and objectives and to be able to compete with their competitors. In today's conditions where technological developments are very rapid, the unique asset that cannot be imitated by the competitors of the companies and that makes them different from their competitors is the qualified human resources they have. Attracting talented and qualified human resources to the organization is not enough for organizations; at the same time, it is necessary to support employees by the organization, to develop organizational commitment of individuals and to increase their level of work engagement, thus increasing both individual and organizational performance and creating in positive organizational results. Besides that, employees' personality traits can significantly affect individuals' perceptions and influence their attitudes and behaviors within the organization. The purpose of this study is to determine the moderating role of perceived organizational support in the effect of personality on organizational commitment through the mediating variable of work engagement in the automotive industry. For this purpose, a quantitative research was conducted with white-collar employees working in automobile manufacturing enterprices in the automative sector in Istanbul, Kocaeli and Sakarya. In the study, data were collected from 526 white-collar employees using a survey method using“Allen and Meyer's Organizational Commitment Scale”,“John and Srivastava's Five Factor Personality Inventory”,“Schaufeli's UWES Work Engagement Scale”, and“Eisenberger's Perceived Organizational Support Scale”. The data obtained were analyzed using statistical methods (SPSS 27.0, AMOS 24.0, R) and the hypotheses developed in accordance with the purpose of the research were tested. In this study, the relationships between perceived organizational support, which is an organizational factor that can have an impact on employees' organizational commitment, and personality traits and work engagement , which are among the individual factors, were tried to be explained within the scope of the research model developed in accordance with the purpose of the research. The findings of the research were partially supported and accepted as three research hypotheses. As a result; it was concluded that perceived organizational support has a partially moderating role in the effect of personality on organizational commitment through mediating variable of work engagement.