Van ilinde beş farklı şeftali çeşidi üzerindeki hyalopterus pruni (geoffpoy) (homoptera:aphididae)'nin populasyon yoğunluğunun saptanması
Determining the population densities of hylopterus pruni (geoffroy) (homoptera:aphididae) on five different peach varietes in Van province
  1. Tez No: 98177
  2. Yazar: EVSEL DENİZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 18
Özet
ÖZET AN İLİNDE BEŞ FARKLI ÇEŞİDİ ÜZERİNDEKİ Hyalopterus pruni (Geoffroy) (HOMOPTERA: APfflDn>AE)'NİN POPULASYON YOĞUNLUĞUNUN SAPTANMASI DENİZHAN, Evsel Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Anabilim Dalı Tez Danışmam: Doç.Dr. Bülent YAŞAR Temmuz 2000, 19 sayfa Bu çalışmada Hyalopterus pruni (Geoffroy) (Homoptera: Aphididae)'nin beş İdi şeftali çeşidinden en çok Jefferson çeşidini, daha sonra Fawler ve Halehaven itlerini, en az ise dohaven ve Dbdred şeftali çeşitleri tercih ettiği saptanmıştır. Ayrıca prunfvaa şeftali ağaçlarının yöneylere göre yaprak başına dağılımları arasında tistiki olarak fark bulunmamıştır. Şeftali ağaçlan üzerindeki Erik unlu yaprakbiti )ulasyonununl8.06.1999 tarihindeki sayımlara kadar artarak devam ettiği, bu tarihten ora yapılan sayımlarda yaprakbitinin sazlara (Phragmites australis) göç etmeye ladığı ve 16.07.1999 tarihinden sonra sazlardan kayısı ağaçlarına kışlık döllenmiş mutalarını bırakmak üzere geriye dönüş yaptığı bulunmuştur. Ayrıca beş farklı şeftali çeşidi üzerinde sırasıyla Coccinella septempunctata L, tiadalia undecimnotata (Schneider) ve Scymnus subvillosus (Goeze) (Col.: xinellidae) avcı böcekler türleri saptanmıştır. ihtar kelimeler: Şeftali, Hyalopterus pruni, şeftali çeşitleri, populasyon yoğunluğu '
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINING THE POPULATION DENSITIES OF Hyaloptems pruni (Geoffroy)(HOMOPTERA: APHIDIDAE) ON FIVE DIFFERENT PEACH VARnCTDIS IN VAN PROVINCE DENİZHAN, Evsel Master Degree Thesis, Plant Protection Department Adviser: Associate Prof. Bülent YAŞAR July 2000, pages 19 In this study was found that Hyaloptems pruni (Geoffrey) (Homoptera: phididae) prefered the variety of Jefferson at most, the varieties of Fawler and alehaven at middle degre and also, the varieties of Qohaven and Dbrired at least among /e different peach varieties. Briefly, that was not found any different between the strubutions of for every leaf according to the directions on peach trees of H. pruni, atistically. It was found that the populations of H.pruni on peach trees increased in the iunts untill the dated of 18.06.1999 and after that date migrated toward bullrushes 'hragmites australis) and went back to apricot trees for laying its wintered eggs after the te of 16.07. 1999. Besides, Coccinella septempunctata L, Semiadalia undecimnotata (Schneider) d Sçymnus subvillosus (Goeze) (Col.: Coccinellidae) as predator insect species was tained from five different peach trees. ;y words: Peach, Hyaloptems pruni, peach varieties, population density m