Süleyman Demirel Üniversite Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran hastalarda sigara bırakma başarı oranları ve etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of smoking quit success rates and affecting factors in patients applying to the Smoking Cessation Polyclinic of Süleyman Demirel University Hospital
  1. Tez No: 981788
  2. Yazar: PELİN APA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Sigara Bırakma Polikliniği'ne Mayıs 2023–Mart 2025 tarihleri arasında başvuran bireylerde sigara bırakma başarısını ve bu başarıyı etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, telefonla ulaşılarak altı aylık takip bilgileri elde edilen 249 hasta dâhil edilmiştir. Tüm katılımcılara bilişsel davranışçı terapi (BDT) uygulanmış; klinik uygunluk ve hasta tercihine göre sitizin, bupropion veya nikotin replasman tedavisi (NRT) eklenmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sigara kullanım öyküleri, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), Sigaranın Psikolojik Bağımlılığını Değerlendirme Ölçeği (SPBDÖ) ve Sigarayı Bırakmaya Yönelik Zorluklar Ölçeği (SBYZÖ) puanları ile sigara bırakma durumları SPSS kulanılarak analiz edilmiştir. Altı aylık izlem sonunda sigara bırakma başarısı %20,9 olarak saptanmıştır. Sosyodemografik değişkenlerden yalnızca gelir düzeyi ile sigara bırakma başarısı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Günlük içilen sigara sayısının artması bırakma başarısını olumsuz etkilemiştir. Nikotin ve psikolojik bağımlılık düzeyleri arttıkça sigara bırakma oranlarının anlamlı şekilde azaldığı belirlenmiştir. FNBT, SPBDÖ ve SBYZÖ puanları sigarayı bırakamayan grupta anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Tedavi yöntemleri karşılaştırıldığında en yüksek başarı oranı BDT+sitizin grubunda (%33,3) saptanmış, bunu BDT+bupropion (%20,0), BDT+NRT (%15,7) ve yalnızca BDT (%3,8) izlemiştir. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde FNBT puanı, SPBDÖ puanı ve uygulanan tedavi yöntemi sigara bırakma başarısını bağımsız olarak etkileyen faktörler olarak belirlenmiş; özellikle sitizin+BDT tedavisinin bırakma olasılığını anlamlı biçimde artırdığı gösterilmiştir. Sigaraya yönelik psikolojik bağımlılık, sigara bırakma başarısını anlamlı biçimde etkilemekte; bu durum psikolojik ve nikotin bağımlılığını birlikte ele alan, farmakoterapi ile davranışçı tedavilerin birlikte uygulandığı yaklaşımların önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate smoking cessation outcomes and the factors affecting cessation success among individuals who applied to the Smoking Cessation Clinic of Süleyman Demirel University between May 2023 and March 2025. A total of 249 patients who could be reached by telephone and completed six-month follow-up assessments were included in the study. All participants received cognitive behavioral therapy (CBT), and cytisine, bupropion, or nicotine replacement therapy (NRT) was added according to clinical indication and patient preference. Sociodemographic characteristics, smoking history, Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND), Smoking Psychological Dependence Scale (SPDS), Smoking Cessation Difficulties Scale (SCDS) scores, and treatment modalities were analyzed in relation to smoking cessation status using SPSS. At the six-month follow-up, the smoking cessation success rate was 20.9%. Among sociodemographic variables, only higher income level was significantly associated with smoking cessation success. Increased daily cigarette consumption was found to negatively affect cessation outcomes. Smoking cessation rates decreased significantly as nicotine and psychological dependence levels increased. FTND, SPDS, and SCDS scores were significantly higher in participants who failed to quit smoking. When treatment modalities were compared, the highest cessation rate was observed in the CBT plus cytisine group (33.3%), followed by CBT plus bupropion (20.0%), CBT plus NRT (15.7%), and CBT alone (3.8%). Multivariate logistic regression analysis revealed that FTND score, SPDS score, and treatment modality were independent predictors of smoking cessation success. Notably, CBT combined with cytisine significantly increased the likelihood of smoking cessation compared with CBT alone. Psychological dependence on smoking significantly influences smoking cessation success, highlighting the importance of approaches that address both psychological and nicotine dependence and combine pharmacotherapy with behavioral interventions.