INVESTIGATION OF THE SEISMIC RESPONSE OF INTEGRAL BRIDGE ABUTMENTS
İNTEGRAL KÖPRÜ AYAKLARININ SİSMİK DAVRANIŞININ İNCELENMESİ
  1. Tez No: 981787
  2. Yazar: TEOMAN EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEORGE MYLONAKİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Brıstol
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bütünleşik köprüler, tek veya çok açıklıklı köprülerdir. Bu köprülerde, sürekli tabliye ve esnek kazıklar üzerine oturan kenar ayaklar, rijit bir çerçeve oluşturacak şekilde tek parça halinde dökülür. Bütünleşik köprü kavramı, özellikle ABD ve Avrupa'da kararlılığı, dayanıklılığı ve ekonomik faydaları göz önünde bulundurularak yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak, bütünleşik kenar ayakların tasarımı henüz tatmin edici bir seviyeye ulaşmamıştır. Bütünleşik köprü kenar ayaklarına etki eden ve deprem hareketlerinden kaynaklanan toprak basınçlarının büyüklükleri ve dağılımları ile geride tutulan toprakta meydana gelen hareketler, bütünleşik köprü kavramının belirsizlik noktalarını oluşturmaktadır. Bu nedenle, bu tezde bütünleşik köprü kenar ayaklarının sismik tepkisine yönelik bir araştırma sunulmuştur. Çalışmada, istinat yapılarında etkili olan statik ve dinamik toprak basınçları incelenmiştir. Analitik yöntemler kullanılarak, bir prototip bütünleşik köprü kenar ayağı modeline etki eden toprak basınçları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, yerleşik metodolojilerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, deneyin sayısal simülasyonları gerçekleştirilmiştir (Bristol Üniversitesi laboratuvarında bir kesme kiriş kutusu içinde inşa edilen tek açıklıklı bütünleşik köprüye ait bir dizi sarsma masası testi) ve gözlemlenen davranışlar hakkında sonuçlar çıkarılmıştır. Sonuçlar, model elemanlarının, duvarlar ve kazıkların, sabit kayma modülü (uniform G) ve sigma ile değişen gerçek kayma modülü (real G) tanımlanan iki farklı zemin karakteri için benzer davranışlar sergilediğini göstermektedir. İki durum arasında elde edilen sonuçlardaki maksimum farklılıklar %0,5 seviyesindedir. Destekli duvarın üst kısmından elde edilen basınç değerlerine ilişkin analitik ve sayısal sonuçlar arasında uyum gözlenmiştir. Ancak duvarın taban seviyesinde bir uyumsuzluk eğilimi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Integral bridges are single or multi-span bridges. In these bridges the continues deck and the abutments supported on flexible piles are cast monolithically to form a rigid frame structure. The integral bridge concept has been widely used with consideration of its stability, durability, and economic profit, especially in the USA and Europe. However, design of integral abutments has not reached a satisfactory level yet. The magnitudes and distributions of earth pressures, stem from seismic motions, acting on the bridge abutments and the movements occurring within the retained soil are the uncertainties points of the integral bridge concept. Therefore, an investigative study of the seismic response of the integral bridge abutments is presented in this thesis. In the study, the static and dynamic soil pressures acting on retaining structures were reviewed. By using analytical methods, earth pressures acting on a prototype integral bridge abutment model was calculated. The results were compared with established methodologies. In addition, numerical simulations of the experiment (a series of shaking-table tests of a single-span integral bridge build in a shear beam box performed at the laboratory of the University of Bristol) were conducted, and conclusions were drawn on the observed behaviour. The results show that the model elements, walls and piles, demonstrate similar behaviour for the soil defined with two different shear modulus characters which are uniform G and real G (varying with sigma). Between the two cases, maximum discrepancies in obtained results are at a level of 0.5 %. An agreement was observed between analytical and numerical results of the pressure values acquired from the top area of the propped wall. But discrepancy trend was occurred on the base level of the wall.