Doğu Karadeniz'de yayılış gösteren plagiomnium T.J.Kop. taksonları üzerine moleküler ve morfolojik incelemeler
Molecular and morphological investigations on plagiomnium T.J.Kop.taxa distributed in the eastern black sea
  1. Tez No: 981842
  2. Yazar: AYŞENUR AYDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyoloji, Genetics, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Plagiomnium cinsi (Bryophyta: Mniaceae), Türkiye'nin Kuzeydoğu Karadeniz Bölgesi'nde yedi tür (P. affine, P. cuspidatum, P. elatum, P. medium, P. ellipticum, P. rostratum ve P. undulatum) ile temsil edilmektedir. Bu çalışmada, söz konusu türlerin morfolojik ve moleküler karakterizasyonu yapılarak filogenetik ilişkileri ortaya konmuştur. Morfolojik çalışmalar kapsamında yaprak karakterlerinin çok değişkenli istatistiksel analizleri (PCA ve Hiyerarşik Kümeleme) kullanılmıştır. Moleküler filogeni için nükleer ITS2 ve kloroplast trnL-F bölgeleri dizilenmiş ve Maksimum Tutumluluk (MP), Maximum olabilirlik (ML) ve Bayesçi Çıkarım (BI) yöntemleri ile filogenetik analizler gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, genel olarak uyumlu olan morfolojik ve moleküler bulgulara göre P. medium ve P. ellipticum'u kardeş türler olduğu, P. rostratum'un cins içinde gruplar arası geçiş özellikleri sergilediği, P. undulatum ve P. cuspidatum'un ise bazal konumda yer aldığı belirlenmiştir. P. medium ve P. ellipticum arasındaki düşük genetik mesafe, bu türler arasında geçmişte melezleşme veya allopoliploidi gibi evrimsel mekanizmaların rol oynamış olabileceğine işaret etmektedir. Bu çalışma, Plagiomnium cinsinin taksonomisindeki problemlerin çözümünde morfolojik ve moleküler verilerin birlikte kullanımının kritik önem taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The genus Plagiomnium (Bryophyta: Mniaceae) is represented by seven species (P. affine, P. cuspidatum, P. elatum, P. medium, P. ellipticum, P. rostratum and P. undulatum) in the Northeastern Black Sea Region of Türkiye. In this study, morphological and molecular characterization of these species was made and their phylogenetic relationships were revealed. Multivariate statistical analyses of leaf characters (PCA and Hierarchical Clustering) were used within the scope of morphological studies. For molecular phylogeny, the nuclear ITS2 and chloroplast trnL-F regions were sequenced, and phylogenetic analyses were performed using Maximum Parsimony (MP), Maximum Likelihood (ML), and Bayesian Inference (BI) methods. The results, based on the largely congruent morphological and molecular evidence, revealed that P. medium and P. ellipticum are sister species. P. rostratum exhibited transitional characteristics between groups within the genus, whereas P. undulatum and P. cuspidatum were placed in basal positions. The low genetic distance between P. medium and P. ellipticum suggests that evolutionary mechanisms such as past hybridization or allopolyploidy may have played a role between these species. This study highlights the critical importance of integrating morphological and molecular data in resolving the taxonomic problems within the genus Plagiomnium.