Sigara içmenin tansiyon, kalp atış hızı ve kolestrol üzerine etkilerinin veri madenciliği yöntemleri ile incelenmesi
Investigation the effects of smoking on blood pressure, heart rate and cholesterol using data mining methods
- Tez No: 981876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Sigara kullanımı, bireylerin sağlığını olumsuz etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sigara, dünya genelinde ölümle sonuçlanan birçok kronik hastalığa yol açmakta özellikle tansiyon, kalp atış hızı ve kolesterol seviyeleri, sigara kullanımının sağlık üzerindeki çarpıcı etkileri arasında yer almakta ve bu çalışmanın odağını oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Kaggle platformundan elde edilen 3900 bireye ait sağlık verileri kullanılmış; eksik ve tutarsız bilgiler Python diliyle tamamlanarak ön işleme süreci gerçekleştirilmiştir. Analiz aşamasında WEKA yazılımı kullanılarak RandomForest, RandomTree, J48, SMO, NaiveBayes ve IBk gibi çeşitli sınıflandırma algoritmaları uygulanmış, en yüksek doğruluk oranı %99,64 ile J48 algoritmasında elde edilmiştir. Ayrıca tez kapsamında, bireylerden temel sağlık verilerini alarak anlık analiz sunan ve bu verileri Excel formatında kaydeden Python tabanlı bir veri giriş programı geliştirilmiş, böylece çalışma hazır verilerin ötesine geçerek bireysel veri girişiyle de desteklenebilir hale getirilmiştir. Sonuçlar, sigara kullanımının tansiyon ve kalp atış hızında belirgin bir artışa, kolesterol seviyelerinde ise ciddi bir farklılığa yol açtığını göstermiştir. Bu bulgular, sigaranın bireylerin genel sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulamakta ve sigarayla mücadele çalışmalarının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Smoking is an important public health problem that negatively affects the health of individuals. Smoking causes many chronic diseases that result in death around the world, especially blood pressure, heart rate and cholesterol levels are among the striking effects of smoking on health and constitute the focus of this study. In this study, health data from 3,900 individuals obtained from the Kaggle platform were used. Missing and inconsistent information was completed using the Python programming language, and a data preprocessing phase was conducted. During the analysis stage, various classification algorithms such as RandomForest, RandomTree, J48, SMO, NaiveBayes, and IBk were applied using the WEKA software. The highest accuracy rate was achieved with the J48 algorithm at 99.64%. Additionally, a Python-based data entry program was developed within the scope of the thesis. This program collects basic health information from individuals, provides instant analysis, and saves the data in Excel format. Thus, the study goes beyond pre-existing data and is also supported by real-time individual data entry. The results show that smoking leads to a noticeable increase in blood pressure and heart rate and causes significant differences in cholesterol levels. These findings highlight the adverse effects of smoking on general health and emphasize the importance of smoking cessation efforts.