Reconsidering modern period cemeteries as heritage places: Cebeci (Asri) cemetery ın Ankara, Türkiye
Modern dönem mezarlıklarının miras alanı olarak yeniden değerlendirilmesi: Cebeci (Asri) Mezarlığı, ankara, türkiye
  1. Tez No: 981877
  2. Yazar: ELİF KABAKUŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ, DOÇ. DR. EMANUELE MOREZZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Ankara kentindeki Cebeci (Asri) Mezarlığı'na odaklanarak, modern dönem mezarlıklarının maddi ve manevi değerlerini ve önemini ve miras alanları olarak korunmalarını incelemektedir. Mezarlıklar, şehir ve toplumla birlikte değişen dinamik yerler olmalarına rağmen, genellikle yapılı çevrenin sabit, statik parçaları veya sadece defin alanları olarak algılanmaktadır. Mezarlıkların algısı kültürel bağlamlara göre değişiklik gösterse de mezarlıkların genel olarak ölümün sembolü olarak görülmesi, onların olumsuz ve karanlık yerler olarak algılanmasına yol açmaktadır. Ayrıca, yakın geçmişe ait oldukları için, modern dönem mezarlıkları miras alanları olarak yeterince tanınmamakta ve bu da onların ihmal edilmesine yol açmaktadır. Tüm bunlar, modern dönem mezarlıklarını yok olma riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu bağlamda, tez, Cebeci (Asri) Mezarlığı'nı kentsel bağlamından mimari ve sanatsal özelliklerine, kültürel peyzaj değerinden toplumsal hafızadaki yerine kadar farklı yönleriyle bütünsel olarak değerlendirmektedir. 1923'ten sonra modern bir yeni başkent olarak Ankara'nın planlamasının bir parçası olan Cebeci (Asri) Mezarlığı, Ankara'nın Cumhuriyet tarihinin önemli bir bileşenidir. Modern bir yaklaşımla tasarlanan mezarlık, ızgara planı, çok dinli bir yapıya uygun imar ve modernist mimari unsurlarla dikkat çekmektedir. Ancak, bölge şu anda plansız ve değişen kentleşme, yapısal ve ekolojik ihmal ve benzersiz özelliklerinin yitirilmesi gibi farklı ölçeklerdeki sorunlarla tehdit altındadır. Türkiye'de modern mezarlıkların miras olarak tanınması ve korunması konusundaki literatürdeki boşluğu doldurmayı amaçlayan bu çalışma, saha çalışması yoluyla alanın mevcut durumunu belgelemekte ve evrensel koruma ilkeleri doğrultusunda mezarlık için yönetim ve koruma stratejileri ve eylemleri önermektedir. Sonuç olarak, tez Cebeci (Asri) Mezarlığı'nın modern miras çerçevesine entegre edilmesini savunmakta ve alanın sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli eylemleri tanımlayarak koruma literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the tangible and intangible values and significance of modern-period cemeteries and their conservation as heritage places, focusing on Cebeci (Asri) Cemetery in Ankara, Türkiye. Although cemeteries are dynamic places that change together with the city and society, they are generally perceived as fixed, static parts of the built-up environment or merely as areas for burial. Although the perception of cemeteries varies across cultural contexts, the general view of cemeteries as symbols of death leads to their being perceived as negative and dark places. In addition, because they belong to the recent past, modern period cemeteries are not sufficiently recognized as heritage sites, leading to their neglect. All these put modern period cemeteries at risk of disappearing. In this context, the thesis evaluates the Cebeci (Asri) Cemetery holistically across different aspects, from its urban context to its architectural and artistic qualities, from its cultural landscape value to its place in social memory. As part of the planning of Ankara as a modern new capital after 1923, the Cebeci (Asri) Cemetery is a critical component of Ankara's Republican history. It is designed with a modern approach, featuring a grid plan, zoning suitable for a multi-faith structure, and modernist architectural elements. However, the area is currently threatened by issues at different scales, such as unplanned and changing urbanization, structural and ecological neglect, and the loss of its unique characteristics. Aiming to fill the gap in the literature on the recognition and conservation of modern cemeteries as heritage in Türkiye, this study documents the site's current state through fieldwork and proposes management and conservation strategies and actions for the cemetery in line with universal conservation principles. In conclusion, the thesis advocates integrating the Cebeci (Asri) Cemetery within the framework of modern heritage and contributes to the conservation literature by defining the necessary actions to ensure the site's sustainability.