Trabzon çevresinde yayılış gösteren bazı carex türleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 9819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BEYAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV ÖZET Bu araştırma, Trabzon çevresinde yayılış gösteren bazı Carex türlerinin sistematiği ile ilgili bir çalışmadır. Çalışmada, türlerin ayırımında rol oynayan önemli karakterler tespit edilerek, bu karakterler türlerinin karşılaştırılmasında kullanılmıştır. Carex, Cyperaceae familyasına ait, özellikle rutubetli yerlerde adapte olmuş türler ihtiva eden geniş yayılışlı bir cinstir. Memleketimizde, her yörede türlerine rastlanmakla beraber.dağların yüksek kesimlerinde ve vadilerde daha çok yaygındırlar.Bu cinsin türlerinin çoğunun geniş yayılış göstermesi türlerde çeşitli varyasyonlara neden olmaktadır. Bu çalışmada, Trabzon ili sınırları içinden toplanan 13 tür ve 2 alt tür morfolojik olarak incelenmiş ve bölge için tayin anahtarı hazırlanmıştır. İncelenen türler ve alt türler; C. nigra, C.pendula, C. sylvatica, C.pal lescens, C. f lacca, C.ol igantha, C. caucasica, C.atrata, C.oval is, C. remota, C.echinata, C. spicata, C.muricata, C.divulsa subsp divulsa ve C.divulsa subs. leersii'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, some Carex species around Trabzon have been studied in detail. Main morphological characters which play and important role on the discrimination of the species, have been determined and used in their coinparasion. Carex, is a member of the Cyperaceae family and extensive genus which includes species usually adapted at humid areas. Although this genus, met almost at many regions of Turkey, mostly seen both on higher regions of the mountains and in valleys. Such kind of extensive spreading of this genus has resulted several variotions. Thirteen species and two subspecies, collected from Trabzon district have been studied morphologically, characteristic features illustrated in figures and a key for their determination has been given.