Eğitim faaliyetlerinin Türkiye-Tanzanya ilişkilerine etkisi (1980-2024)
The impact of educational activities on Türki̇ye-Tanzania relations (1980-2024)
  1. Tez No: 981902
  2. Yazar: RECEP KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Doğu Afrika Ülkesi Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, kıtada genç nüfusa sahip ve eğitime yatırım yapan ülkeler arasındadır. Türkiye ile ilk diplomatik temaslarına 1979 yılında başlamıştır. İki ülkenin dış politika farkları nedeniyle temasları kısa süreli olmuş, 1985 yılında Türkiye ile diplomatik ilişkiler kopmuştur. Bu çalışmada iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının, Türkiye'nin eğitim yatırımları neticesinde olduğu tartışılmıştır. 2005 yılını Afrika Yılı ilan eden Türkiye, kıtaya yatırımlarına“Kazan, Kazan”ilkesiyle yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu bağlamda, Türkiye, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti ile temaslarına, 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Darüsselam Büyükelçiliği'ni yeniden faaliyete geçirerek başlamıştır. 2010 yılından itibaren Türkiye'nin Tanzanya ve Zanzibar''daki eğitim yatırımları neticesinde diplomatik ilişkilerin artarak devam ettiği tespit edilmiştir. Çalışmada, Türk İş Birliği ve Kalkınma Ajansı, Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve Türk menşeili sivil toplum kuruluşlarının ülkedeki eğitim faaliyetleri ve yatırımları değerlendirilmiştir. Türkiye'nin eğitim yatırımları neticesinde, ¬Türk üniversitelerinde eğitim alan Tanzanyalı öğrenci sayılarının arttığı grafiklerle ortaya konmuştur. Türkiye'deki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin, iki ülke arasındaki diplomatik, ekonomik, sosyal ve kültürel bağların geliştirilmesine katkı sağladığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The East African Country of the United Republic of Tanzania is among the countries with a young population on the continent and investing in education. It started its first diplomatic contacts with Turkey in 1979. Due to the foreign policy differences of the two countries, their contacts were short-lived, and diplomatic relations with Turkey were severed in 1985. In this study, it was discussed that the beginning of diplomatic relations between the two countries was the result of Turkey's educational investments. Declaring 2005 as the Year of Africa, Turkey has added a new dimension to its investments in the continent with the principle of“Win, Win”. In this context, Turkey started its contacts with the United Republic of Tanzania in 2009 by reactivating the Embassy of the Republic of Turkey in Dar es Salaam. Since 2010, it has been determined that diplomatic relations have continued to increase as a result of Turkey's educational investments in Tanzania and Zanzibar. In the study, the educational activities and investment of the Turkish Cooperation and Coordination Agency, Turkish Maarif Foundation, Yunus Emre Institute, Presidency for Turks and Related Communities, Turkiye Diyanet Foundation and non-governmental organizations of Turkish origin in the country were evaluated. As a result of Turkey's educational investments, the number of Tanzanian students studying in Turkish universities has increased. It has been evaluated that students who graduated from universities in Turkey have contributed to the development of diplomatic, economic, social and cultural ties between the two countries.