Hatay koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen bazı melez mısır çeşitlerinde bitki sıklığının verim ve verimle ilişkili özelliklere etkisi
Determination of the effect of plant density on grain yield and yielde components of some hybrid corn cultuvars as a seconds crop under Hatay ecological conditions
- Tez No: 98221
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma, Hatay Ekolojik koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen bazı melez mısır çeşitlerinde bitki sıklığının verim ve verim unsurları üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. M.K.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma alanında 1998 yılında yürütülen bu çalışmada, beş mısır çeşidi (Cargjll 6127, Dekalp 626, Dracma, Pıoneer3394 ve TTM815), altı bitki sıklığında (5, 6, 7, 8, 9 ve 10 bitki/m2) yetiştirilmiştir. İncelenen özellikleri yönünden mısır çeşitleri ve bitki sıklıkları arasında önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, tepe püskülü çiçeklenme süresi, koçan püskülü çıkış süresi ve sömek oranı artan ekim şıklığıyla artarken, sap kalınlığı, koçan uzunluğu, koçan kalınlığı, koçanda tane sayısı, koçanda tane ağırlığı, tek koçan ağırlığı, bin tane ağırlığı ve bitkide koçan sayısı azalmıştır. Her çeşitten maximum verim elde etmek için farklı bitki sıklıkları belirlenmiş olmakla birlikte en yüksek tane verimi 7 bitki/m2 sıklıkta elde edilmiştir. 2000, 71 sayfa Anahtar kelimeler; mısır, çeşit, bitki sıklığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to determine the effect of plant density on grain yield and yield compenents of corn grown as a double crop in Hatay ecologycal conditions. For this aim 5 hybrid corn varieties (Cargill 6127, Decalp 626, Dracma, Pioneer 3394 and TTM 815), were cultivated at 6 plant density (5, 6, 7, 8, 9 and 10 plant/m2) in the experimental area of Field Crops Department at the University of M.K.Ü. in 1998 statisticaly significant differences were found among the investigated plant charecters of various corn varieties. While plant height, ear height, period of tassel flowering, period of silking and cop ratio increased with increasing plant density, stem diameter, the number of ears per plant, ear diameter, ear length, grain weight per ear, 1000 grain weight ear weight, kernel number per ear decreased. Grain yield varied depending on corn varietes optained at 7 plant/m2 plant density. Though different plant desities were determined for maximum grain yield of every cultivar, maximum grain yield was obtained from 7 plant/m2. 2000, 71 pages Key words; corn, çultivar, plant density