Psödoeksfoliasyon sendromlu olgularda fakoemülsifikasyon cerrahisinde pupil dilatasyon yöntemlerinin klinik sonuçlar ve pupil çapı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of pupillary dilatation methods in phacoemulsification surgery: Clinical results and their effects on pupillary diameter in patients with pseudoexfoliation syndrome
  1. Tez No: 982235
  2. Yazar: RUMEYSA KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KEMER ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Psödoeksfoliasyon sendromu (PES) olgularında fakoemülsifikasyon cerrahisi sırasında uygulanan mekanik pupil dilatasyon yöntemlerinden iris kancası ve iris germe yöntemlerinin pupil çapı, kornea ve ön kamara parametreleri ile klinik sonuçlar üzerindeki etkilerini incelemek. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, PES tanısı konulan ve fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanan olgular dahil edildi. Farmakolojik pupil dilatasyonunun yeterli cerrahi görüş alanı sağlamadığı küçük pupil çapına sahip (<4 mm) olgularda mekanik pupil dilatasyon yöntemlerinden birisi uygulandı. Bu olgular iris germe grubu (Grup 2) ve iris kancası grubu (Grup 3) olarak ikiye ayrıldı. Farmakolojik pupil dilatasyonu yeterli olan olgular ise (> 4mm) kontrol grubunu (Grup 1) oluşturdu. Tüm olgularda demografik veriler, glokom ve zonül zafiyeti varlığı, kornea endotel hücre yoğunluğu (CD), varyasyon katsayısı (CV), hegzagonalite (HEX), santral kornea kalınlığı (SKK), ön kamara derinliği (ÖKD), ön kamara hacmi (ÖKH), iridokorneal açı (İKA), farklı aydınlatma koşullarında (skotopik, mezopik, fotopik) pupil çapları, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK, LogMAR) ve erken postoperatif komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 90 olgunun 90 gözü dahil edildi. Olguların 42 (%46,67)'si kadın, 48 (%53,33)'ü erkek olup, ortalama yaş 73,86 ± 6,91 yıl idi. Her bir grup 30'ar gözden oluşmaktaydı. Postoperatif dönemde tüm gruplarda EİDGK değerlerinde artış gözlemlendi. Hiçbir grupta CD, CV ve HEX parametreleri istatistiksel anlamlı değişim göstermedi (tüm karşılaştırmalarda p>0,05). SKK ise 1. haftada tüm gruplarda istatistiksel anlamlı artış gösterse de (tüm karşılaştırmalarda p<0,05); 1. ay değerleri preoperatif değerlere benzerdi (tüm karşılaştırmalarda p>0,05). ÖKD, ÖKH ve İKA değerleri tüm gruplarda postoperatif dönemde artış gösterdi (tüm karşılaştırmalarda p=0,0001). Preoperatif ve postoperatif tüm takiplerde kornea ve ön kamara parametreleri açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık izlenmedi (tüm karşılaştırmalarda p>0,05). Preoperatif dönemde tüm aydınlatma koşullarında Grup 1'in pupil çapı değerleri, Grup 2 ve Grup 3'ten istatistiksel anlamlı şekilde daha geniş ölçüldü (tüm karşılaştırmalarda vii p=0,0001). Bu dönemde yine tüm aydınlatma koşullarında Grup 2 ve Grup 3'ün pupil çapları arasında anlamlı farklılık görülmedi (tüm karşılaştırmalarda p>0,05). Ayrıca Grup 2 ve Grup 3'te postoperatif 1. hafta ve 1. ay ölçümlerinde preoperatif değerlere göre pupil çaplarının anlamlı biçimde arttığı saptandı (tüm karşılaştırmalarda p<0,05). Birinci ayda Grup 2 ve Grup 3 arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olmasa da, pupil genişlemesi Grup 3'te daha belirgin izlendi (tüm karşılaştırmalarda p>0,05). Grup 1'de ise 1. ayda pupil çapı tüm aydınlatma koşullarında azalma eğilimi göstermiş, bu azalma yalnızca mezopik koşullarda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p = 0,0001). Sonuç: Küçük pupil çapına sahip PES olgularında fakoemülsifikasyon sırasında hem iris kancası hem de iris germe yöntemleri cerrahi güvenlik ve etkinlik açısından uygun seçeneklerdir. Her iki yöntem de kornea ve ön kamara parametrelerini benzer şekilde etkilemektedir. Postoperatif dönemde pupil çapı her iki teknikte de genişlemekle beraber, bu etki iris kancası grubunda daha belirgindir ve pupil çapındaki artış miktarı iris germe grubuna kıyasla daha fazladır. Bu bulgu, iris germe yönteminin iris dokusunda daha az kalıcı deformasyon ve travma oluşturduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effects of mechanical pupil dilation methods—iris hooks and iris stretching—on pupil diameter, corneal and anterior chamber parameters, and clinical outcomes during phacoemulsification surgery in patients with pseudoexfoliation syndrome (PES). Materials and Methods: This prospective study included patients diagnosed with PES who underwent phacoemulsification surgery. In cases with a small pupil diameter (<4 mm) where pharmacological dilation did not provide an adequate surgical view, one of the mechanical pupil dilation methods was applied. These cases were divided into two groups as the iris stretching group (Group 2) and the iris hook group (Group 3). Patients with sufficient pharmacological dilation (>4 mm) constituted the control group (Group 1). Demographic characteristics, presence of glaucoma and zonular weakness, corneal endothelial cell density (CD), coefficient of variation (CV), hexagonality (HEX), central corneal thickness (CCT), anterior chamber depth (ACD), anterior chamber volume (ACV), iridocorneal angle (ICA), pupil diameters under different lighting conditions (scotopic, mesopic, photopic), best-corrected visual acuity (BCVA, LogMAR), and early postoperative complications were evaluated in all patients. Results: A total of 90 eyes of 90 patients were included in the study. Of the patients, 42 (46.67%) were female and 48 (53.33%) were male, with a mean age of 73.86 ± 6.91 years. Each group consisted of 30 eyes. BCVA improved in all groups in the postoperative period. No statistically significant changes were observed in CD, CV, or HEX parameters in any group (p>0.05 for all comparisons). Although CCT showed a statistically significant increase at postoperative week 1 in all groups (p<0.05 for all comparisons), the values at month 1 were similar to preoperative levels (p>0.05 for all comparisons). ACD, ACV, and ICA values increased postoperatively in all groups (p=0.0001 for all comparisons). No statistically significant differences were found among the groups in terms of corneal and anterior chamber parameters at any preoperative or postoperative follow-up (p>0.05 for all comparisons). Preoperatively, under all lighting conditions, ix pupil diameter values in Group 1 were significantly larger than those in Groups 2 and 3 (p=0.0001 for all comparisons). During this period, no significant difference was observed between Groups 2 and 3 regarding pupil diameters under any lighting condition (p>0.05 for all comparisons). Additionally, pupil diameters in Groups 2 and 3 increased significantly at postoperative week 1 and month 1 compared with preoperative values (p<0.05 for all comparisons). Although the difference between Groups 2 and 3 at month 1 was not statistically significant, pupil enlargement was more prominent in Group 3 (p>0.05 for all comparisons). In Group 1, a reduction in pupil diameter was noted at month 1 under all lighting conditions, and this decrease was statistically significant only under mesopic conditions (p = 0.0001). Conclusion: In PES patients with small pupil diameter, both iris hook and iris stretching techniques are appropriate options in terms of surgical safety and efficacy during phacoemulsification. Both methods affect corneal and anterior chamber parameters similarly. Although postoperative pupil diameter remains larger than baseline with both techniques, this effect is more pronounced in the iris hook group, and the magnitude of pupil enlargement is greater compared with the iris stretching group. This finding suggests that the iris stretching technique may cause less permanent deformation and trauma to the iris tissue.