Psödoeksfoliasyonlu hastalarda katarakt ameliyatının göz içi basıncı üzerindeki etkisi
Effects of cataract surgery on intraocular pressure in patients with pseudoexfoliation
- Tez No: 340742
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHAP KÜKNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ahmet Yalçın, Psödoeksfoliasyonlu Hastalarda Katarakt Ameliyatının Göz İçi Basıncı Üzerindeki Etkisi. Uzmanlık Tezi, Bolu, 2009. Psödoeksfoliasyon sendromu (PES), ön segmentte gri-beyaz, fibrogranüler maddenin birikmesi ile karakterize klinik bir tablodur. PES, gözün ön segmentinde tüm dokuları tutar. En önemli tanı kriteri, herhangi bir sübjektif bulgu olmadan lens üzerinde ve pupil kenarında depolanan psödoeksfoliyasyon materyalinin görülmesidir. Irklara göre dağılımı hayli farklılık gösteren bu hastalık, yaklaşık % 20 olguda glokom ve oküler hipertansiyona neden olmaktadır. Psödoeksfoliyatif glokom tedavisinde medikal, lazer ve cerrahi tedavi uygulanmaktadır.Bu çalışmada, PES'li olgularda katarakt cerrahisinin, göz içi basıncı (GİB) üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanmış 40 PES'li (Grup I) ve 40 PES olmayan (Grup II) olgu çalışma kapsamına alındı. Hastaların cerrahi öncesi GİB'i 21 mmHg'nin altında idi, glokomatöz görme alanı defekti ve optik disk değişiklikleri yoktu. Her iki grupta cerrahi öncesi ve cerrahiden sonra altıncı gün ile birinci ay GİB, nonkontakt tonometre ile aynı kişi tarafından ölçüldü ve bu ölçümlerin ortalaması alındı.Çalışmaya alınan PES olgularının, ameliyattan önce ortalama GİB değeri 14,68±3,51 mmHg (8-21) idi. Ameliyattan sonra altıncı günde ortalama GİB değeri 9,69±3,49 mmHg ve ameliyattan bir ay sonra 9,80±3,18 mmHg idi.PES olmayan olguların, ameliyattan önce ortalama GİB değeri 13,48±3,14 mmHg (8-21) idi.
Özet (Çeviri)
Ahmet Yalçın, Effects of Cataract Surgery on Intraocular Pressure in Patients with Pseudoexfoliation. Specialty Thesis, Bolu, 2009. Pseudoexfoliation syndrome (PXS) is a clinical entity characterized with accumulation of a grey-white, fibrogranular substance in the anterior segment. PXS affects all anterior segment tissues. The most important diagnostic criteria is appearance of the pseudoexfoliative substance on the lens and pupillary margins. This disease, which has different disturbance rates among races, causes glaucoma and ocular hypertension approximately in 20 % of cases. Medical, surgical and laser therapies are the treatment options for pseudoexfoliative glaucoma.In this study, we aimed to investigate the effect of cataract surgery on intraocular pressure (IOP) in pseudoexfoliative patients. Forty patients with pseudoexfoliation (PES group) and forty patients without pseudoexfoliation (Control group), who underwent uncomplicated phacoemulsification surgery were included in the study. IOP of the patients were lower than 21 mmHg, and they had no glaucomatous visual field defect or optical disc changes. IOP of both groups were measured by the same person with noncontact tonometer before surgery and after surgery on postoperative 6th day and at first month, and the mean of the measures were recorded.Mean IOP of the PXS group before surgery was 14.68±3.51 mmHg (8-21). IOP of this group was 9.69±3.49 mmHg on postoperative 6th day, and 9.80±3.18 mmHg at postoperative 1st month.Mean IOP of the non-PXS group before surgery was 13.48±3.14 mmHg (8-21).