Toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında BTA ve BDB türü bozuklukların sosyolojik analizi
A qualitative study on other specified feeding or eating disorder (OSFED) and body dysmorphic disorder (BDB) in the context ofgender inequality
- Tez No: 982292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında“Başka Türlü Adlandırılamayan”(BTA) türü yeme bozukluğu ile Beden Dismorfik Bozukluğu (BDB) hakkında sosyolojik bir çalışma olarak tasarlanmıştır ve irdelenmiştir. Her iki bozukluk bünyesindeki ilişki çalışmanın genel çerçevesi olarak belirleyici olmuştur. Bilhassa kadınların ve bedenlerinin toplumsal düzlemde idealleştirilmesi ve interaktif alanlar aracılığı ile metalaştırılmasına değinilmiştir. Bununla birlikte oluşan beden algıları kişilerin sosyolojik ve psikolojik durumları noktasında hayat standartları üzerindeki etkiler çalışmanın temellendirmesini oluşturmaktadır. Bu kapsamda çalışmada, kişilerin yeme tutumları ve bedenleri ile kurdukları algısal ilişkileri nasıl yapılandırdıkları; bu yapılanmanın toplumsal cinsiyet rolleri ve kültürel kodlar aracılığıyla oluşan tahakkümler ile nasıl bir bağ kurdukları sorgulanmıştır. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler kullanılmış, görüşmeler içerik analizi yöntemiyle irdelenmiş ve bulguların sonuçları bu kapsamda yorumlanmıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi olarak postmodern feminizm tercih edilmiş ve Goffman, Bourdieu, Baudrillard gibi birçok teorisyenden faydalanılmış, karşıt görüşler ve paralel görüşlere ek kişisel yorumlar ile çalışma harmanlanmıştır. Bulgular, toplumsal cinsiyet temelinde oluşum göstermiş olan sosyal kontrollerin kişilerin bedenlerini kontrol etme, buna göre şekillendirme ve algılama ve denetleme biçimlerinde etkin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın sonucunda, yeme tutumlarındaki ve beden algısı bozukluklarındaki etkinin sadece kişisel olarak değil aynı zamanda toplumsal ve kültürel saiklerle yakın bir ilişki içinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is designed and examined as a sociological investigation into“Other Specified Feeding or Eating Disorder”(OSFED) and Body Dysmorphic Disorder (BDD) within the context of gender inequality. The interrelation between these two disorders has been a defining framework for the overall scope of the research. Particular emphasis is placed on the idealization and commodification of women's bodies in the social sphere through interactive platforms. The study is grounded in the notion that emerging body perceptions significantly affect individuals' sociological and psychological conditions, ultimately influencing their quality of life. Within this framework, the study explores how individuals construct their perceptual relationships with their eating behaviors and bodies, and how these constructions are shaped by dominations rooted in gender roles and cultural codes. The research employs qualitative methodology, using semi-structured in-depth interviews, which were analyzed through content analysis. The theoretical framework is based on postmodern feminism and draws on the works of theorists such as Goffman, Bourdieu, and Baudrillard. The analysis integrates both opposing and parallel perspectives, enriched by personal interpretations. The findings reveal that social controls, formed fundamentally around gender, play an active role in how individuals manage, shape, perceive, and monitor their bodies. The study concludes that the effects underlying disordered eating behaviors and distorted body image are not only personal but also deeply intertwined with societal and cultural dynamics.