Güzel sanatlar liselerindeki bağlama eğitiminde müzikalite kavramının önemi ve oluşumunun incelenmesi (Van ili örneği)
Analyzing the importance and formation of musicality in bağlama education at fine arts high schools (The case of Van province)
  1. Tez No: 982298
  2. Yazar: ÖZGE ÇAĞAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YÜKRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Güzel Sanatlar Liselerindeki bağlama eğitiminde müzikalite kavramının önemi ve oluşumu ile ilgili yaklaşımı saptamak ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Van ilinde bulunan Güzel Sanatlar Liselerindeki müzik öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen dört müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Müzik öğretmenleri, bağlama dersine giren öğretmenler olmak üzere amaca uygun olarak seçilmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada durum çalışması deseni kullanılmış; bağlama eğitiminde müzikalitenin önemi ve oluşumu, genel müzik eğitiminde bağlamanın işlevi konuları gözden geçirilmiş, Güzel Sanatlar Liselerindeki bağlama eğitiminin müzikalite boyutu incelenerek mevcut durum saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca Güzel Sanatlar Liselerinde bağlama dersine giren müzik öğretmenlerinin konuya ilişkin görüş, öneri ve yaklaşımları, kullandıkları içerik, yöntem teknik ve değerlendirme kriterlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler, nitel araştırma veri analiz yöntemlerinden betimsel ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Öğretmenlerin büyük çoğunluğu müzikaliteyi bağlama eğitiminde vazgeçilmez bir unsur olarak değerlendirmiştir. Müzikalite, öğretmenler tarafından icra kalitesini artıran, öğrencinin sanatsal kimliğini şekillendiren ve müziğin anlamını derinleştiren bir yapı taşı olarak görülmektedir. Bununla birlikte, az sayıda öğretmen müzikaliteyi teknik becerilerden bağımsız, bireysel yorumla şekillenen bir unsur olarak değerlendirmiş ve öğretilebilirliğini sınırlı bulmuştur. Bu durum, müzikalitenin öğretmenler arasında farklı pedagojik önceliklerle ele alındığını ve bağlama eğitiminde tutarlı bir müzikalite anlayışının henüz tam olarak oluşmadığını göstermektedir. Bu bulgular neticesinde bağlama eğitiminde müzikalitenin öğretmen yaklaşımları doğrultusunda farklı şekillerde yapılandırıldığını; ancak ortak paydada müzikalitenin öğrencinin sanatsal gelişimi açısından vazgeçilmez bir unsur olarak değerlendirildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify and evaluate the approaches regarding the significance and development of the concept of musicality in bağlama education at Fine Arts High Schools. The population of the research consists of music teachers working in Fine Arts High Schools located in Van province. The sample includes four music teachers selected through purposive sampling, specifically those who teach bağlama courses. In this qualitative research, a case study design was employed. The study reviewed the significance and development of musicality in bağlama education, as well as the role of bağlama in general music education. The musicality dimension of bağlama education in Fine Arts High Schools was examined in depth to determine the current state. Furthermore, a semi-structured interview form was administered to music teachers who teach bağlama courses in these schools, aiming to identify their views, suggestions, and approaches regarding the subject, as well as the content, methods, techniques, and assessment criteria they use. The data obtained were analyzed using descriptive and content analysis, which are among qualitative data analysis methods. According to the findings, the majority of teachers considered musicality an indispensable element in bağlama education. Musicality was perceived as a foundational component that enhances performance quality, shapes the student's artistic identity, and deepens the meaning of music. However, a small number of teachers viewed musicality as an element shaped by individual interpretation, independent of technical skills, and found its teachability to be limited. This indicates that musicality is addressed with different pedagogical priorities among teachers and that a consistent understanding of musicality in bağlama education has not yet been fully established. As a result, the study revealed that musicality in bağlama education is structured in various ways depending on teacher approaches; however, it is commonly regarded as an essential element for the artistic development of students.