Paris Barış Konferansı sürecinde müttefiklerin sovyetlerle ilişkisi
Allied relations with the soviets during the Paris Peace Conference
  1. Tez No: 982297
  2. Yazar: BAHRİYE NUR ÇOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
1917 Devrimi'nin ardından Brest-Litovsk Antlaşması ile I. Dünya Savaşı'ndan çekilen Rusya, savaşın sonrasında oluşacak barış düzeninde temsil edilememiştir. Bu durum, Müttefikler açısından ciddi bir belirsizlik yaratmış; hem Bolşevik yönetimin tanınması konusundaki tereddütler hem de stratejik çıkarlar, Rusya'ya yönelik müdahale kararının temelini oluşturmuştur. Müttefikler, önemli depoları koruma, Çekoslovak Lejyonu'nu güvenli biçimde tahliye etme gibi gerekçeleri öne sürerek müdahaleye yönelmişlerdir. Böylece Rusya meselesi, Paris Barış Konferansı'nın en tartışmalı başlıklarından biri hâline gelmiştir. Bu çalışmada, I. Dünya Savaşı öncesinden başlayarak Rusya'nın durumu, Müttefiklerin anti-Bolşevik gruplarla kurduğu ilişkiler ve müdahaleden çekilme süreci ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Brest-Litovsk Antlaşması sonrasında ortaya çıkan Alman tehdidi, Çekoslovak Lejyonu'nun ayaklanması ve Sibirya ile Kuzey Rusya'daki stratejik hesaplar değerlendirilmiş, Rusya'nın Paris Barış Konferansı dışında bırakılması ise dönemin uluslararası ilişkilerinin anlaşılması açısından incelenmiştir. Ayrıca, Müttefiklerin nihai barış sürecinde izledikleri tutumlar ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Following the 1917 Revolution, Allied policy towards Russia, which had left World War I with the Treaty of Brest-Litowsk, was characterised by uncertainty. The failure to represent Russia in the shaping of the final peace at the end of the war, the process of Allied intervention for various reasons - such as protecting important warehouses, saving the Czechoslovak Legion - or the lack of recognition constituted the important issues of the Paris Peace Conference. In this study, the situation of Russia until World War I, the Allied view of the Soviets, the justification of the intervention, the pain of the process of determining a common policy, the process of returning from the intervention by touching on the contacts with the anti-Bolsheviks are covered. The attitude of the Allied States towards Russia at the stage of ensuring the final peace has been tried to be revealed.