Mutant bacillus subtilis IE3'ten elde edilen selülaz enzimi ile denim kumaşta biyotaşlama ve biyoparlatma işlem sonrası, kumaşın fiziksel özelliklerinde meydana gelen değişimlerin araştırılması
Investigation of changes in physical properties of denim fabric after bio-stoning and bio-polishing processes with cellulas enzyme obtained from mutant bacillus subtilis IE3
  1. Tez No: 982342
  2. Yazar: ERSİN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ticari ve Mutant Bacillus subtilis IE3 mutant bakterisinden elde edilen selülaz enzimlerinin denim kumaşlara uygulanan biyotaşlama ve biyoparlatma işlemlerinde kullanılma potansiyeli değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalarda, farklı pH, sıcaklık ve konsantrasyonlarda gerçekleştirilen biyotaşlama ve biyoparlatma işlemlerinin denim kumaşların fiziksel özelliklerine (ağırlık, kopma mukavemeti, kopma uzaması, pillingleşme, renk farklılığı vb.) etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen veriler, mutant enzimin ticari selülazlara göre daha yüksek aktivite gösterdiğini ve kumaşlarda daha belirgin bir eskitme ve yüzey düzgünlüğü sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca, süreç boyunca su tüketiminin azalması ve çevresel etkilerin minimize edilmesi gibi sürdürülebilirlik açısından önemli avantajlar sunulmuştur. Bu bağlamda çalışma, tekstil endüstrisinde çevre dostu ve yenilikçi enzimatik terbiye tekniklerinin uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential of using commercial cellulase enzymes and those obtained from Mutant Bacillus subtilis IE3 mutant bacteria in biostoning and biopolishing processes applied to denim fabrics was evaluated. For this purpose, the effects of biostoning and biopolishing processes carried out at different pH, temperature and enzyme concentrations on the physical properties (weight, tensile strength, elasticity, etc.) of denim fabrics were comparatively investigated. Comparative analysis demonstrated that the mutant enzyme exhibited superior performance over commercial cellulases, achieving more effective surface smoothness and faded appearance. Furthermore, the enzymatic process led to reduced water consumption and environmental impact, supporting its role as a sustainable alternative to conventional finishing methods. The results underscore the potential of bioengineered enzymes in textile finishing and their applicability in advancing eco-friendly innovations within the denim industry.