Büyük mum güvesi (Galleria mellonella L.) ya etkili Bacillus thuringiensis suşları ve bunların plazmid içerikleri üzerinde araştırmalar
A Study of bacillus thuringiensis strains effected on creater max moth (Galleria mellonella L.) and their plasmids
  1. Tez No: 1149
  2. Yazar: MUSTAFA AKÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. LÜFTÜ ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BÜYÜK MUM GÜVESİ.(Galleria mellonella L. ) ya ETKİLİ Bacillus thuringiensis SUÇLARI VE BUNLARIN PLAZMİD İÇERİKLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Mustafa AKÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ürünleri Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. M. Lütfü ÇAKMAKÇI 1987, Sayfa : 63 Jüri : Do ç. Dr. M. Lütfü ÇAKMAKÇI : Doç. Dr. Neşet KILINÇER : Doç.Dr.Velittin GÜRGÜN Bu çalışmada bal arısı kovanlarından alman ölü büyük mum güvesi larvalarından izole edilen El izolatı ile Sandoz (İsviçre) tarafından üretilen Thuriap adlı pre- parattan izole edilen Bacillus thurinpiensis var, aizavvai susu kullanılmıştır. Bl izolatının teşhisi sonucu Bacillus thuringiensis var. thuringiensis olduğuna karar verilmiştir. Eu iki Bacillus thuringiensis türünün un rüvesi (Eohe stie kuehr.iella Zell) ve büyük mum güvesi (Galleria mellonella L. ) larva larına karşı etkinlikleri incelenmiştir.IX Paha sonra kimyasal mutagenler olan Ethidium bromide ye Acridine orange ile mutasyona uğratılan bakteriler Minimal agar üzerinde koloni morfolojisi, amino asit ve karbon kay nağı kullanım özelliklerine göre seçilmiştir. Bunlara ila veten ana suşlar ile mutant su şiardan bazılarının antibiyo tik dirençlilik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen 11 mutant suş faz kontrast mikroskopta kristal protein ve spor oluşturma yetenekleri yönünde ince lenmiştir. 11 lHutant susun üçünün spor oluşturan» kristal oluşturamayan diğerlerinin ise kristal ve spor negatif oldukları saptanmıştır. Bunu takiben 11 mutant susun Ephestia kuehniella Zell ve galleria mellonella (L. ) larvalarına karşı etki leri belirlenmiştir. Kristal sentezinin plazmidde bulunan genler tara fından kontrol edildiği bilinmektedir. Bu nedenle bakterilerin plazmid profilleri incelenmiştir. Sonuçta mutagen uygulaması ile, plazmid bantlarında değişiklik meydana gelmemiş olma sına rağmen etkinin $ 10-30 a düştüğü saptanmıştır. Elde edilen veriler Bacillus thuringiensis üretimi sırasında kalite kontrolünde kullanılabilecek, plazmid profili ve faz kontrast mikroskopta kristal tespitini içe ren bir yöntem ortaya konmasına olanak sağlamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Bacillus thuringiensis, Plazmid, Büyük mum güvesi, Kristal protein.
Özet (Çeviri)
an.ABSTRACT.Masters Thesis A STUDY OF Bacillus thuringiensis STRAINS EFFECTED ON GREATER MAX MOTH (Galleria mellonella L. ) AND THEIR PLASMIDS Mustafa AKÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Product Technology Supervisor s Assoc.Prof.Dr. M. Lütfü ÇAKMAKÇI 1.967, Page s 63 Jury : Assoc. Prof.Dr. M. Lütfü ÇAKMAKÇI : Assoc. Prof. Dr.Neşet KI1INÇER ı Assoc. Prof.Dr. Veli 1 1 in GÜR GÜN Some Bacillus t hur ingiensis strains isolated from G-reater max moth (Galleria mellonella LD ) death larvae m honey bee have and commercial biomsecticide called Thuriap produced by Sandos (Switzerland) were used in this study. k Deatn larvae isolate was identified as Bacillus thuringiensis var, tnuringiensis Thuriap isolate was Bacıll s thuringiensis var, aizawai. These two isolat were tested against Ephestia kuehniella Zell and Galleria mellonella L. young larvae under laboratory condition.IV After that these two Bacillus thuringiensis strains were mutated with chemical mutagens such as Ethidium bromide and Acridine orange. Mutant strains were screened according to their growth on minimal agar containing different amino acids and some sugars and also their colony morphology. In addition that antibiotic rezistance of strains were determined. Beyond that the crystal protein and spore. content of eleven mutant strains were examined using by phase contrast microscope. Three of them were found to be spore positive (sp ) and crystal negative (cry ). The others were (sp ) and (cry ). On the other hand each mutant strain was used against Ephestia kuehniella Zell and Galleria mellonella L. young larvae. The effectiveness of these mutant strains were varied between 10 # - 30 $. The number of plasmids in orginal and mutant strains were determined. At the same time E.coli HB 101 plasmids was used as a control. The results showed that mutant strains did not have same plasmids as orginal strains it means that some plasmids are responsible crystal protein synthesis. KEY WORDS : Bacillus thuringiensis, Plasmids, Greater wax moth, Crystal protein.