Betonarme binalarda yapı tasarım ve uygulama hatalarının incelenmesi
Investigation of structural design and application defects in reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 982369
  2. Yazar: ERKAN BARLAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) Bölüm 15'de“Mevcut binaların taşıyıcı sistem elemanlarının kapasitelerinin belirlenmesinde ve deprem dayanımlarının değerlendirilmesinde kullanılacak eleman detayları ve boyutları ile taşıyıcı sistem geometrisine ve malzeme özelliklerine ilişkin bilgiler, binaların projelerinden ve raporlarından, binada yapılacak gözlem ve ölçümlerden, binadan alınacak malzeme örneklerine uygulanacak deneylerden elde edilecektir.”ifadesi ile binalardan toplanacak bilginin kapsamının çizilmesine karşın“binada yapılacak gözlem”incelemesi için herhangi bir dayanak, çerçeve, ilke ve kurallar sunulmamıştır. Bu bağlamda, mevcut betonarme binaların deprem performansının“gözlem yöntemiyle”belirlenmesi için bina tasarım ve inşaat uygulama hataları özelinde İstanbul ili, Eyüpsultan ilçesi Akşemsettin Mahallesinde mevcut 133 adet binada bir saha çalışması yürütülmüştür. Bu saha çalışması, 24 Nisan 2025 tarihinde 10:07 ile 19.39 saati arasında gerçekleştirilmiştir Bu çalışmanın temel amacı, bu bölgedeki 133 betonarme binada TBDY-2018 esas alınarak 24 adet bina tasarım ve inşaat uygulama hatalarının hangi binalarda, ne kadar sıklıkta bulunduğu ve bu bölgede en çok ve en az hangi bina tasarım ve inşaat uygulama hatalarının bulunduğunun yerinde“gözlem yöntemiyle incelenmesi”ve ayrıca depreme dirençsiz potansiyel binaların belirlenmeye çalışılmasıdır. Araştırma sonucunda, 133 bina incelendiğinde 24 hata içerisinde en çok tespit edilen hatalar sırasıyla; 102 binada 9 numaralı“bitişik nizamda kat düzeyi ve kot farkı”; 76 binada 24 numaralı“rijit düzensizlikler”; 70 binada 5 numaralı“yumuşak kat etkisi”; 53 binada 15 numaralı“yan kirişsiz balkon döşeme ve saçaklar”; 50 binada 7 numaralı“zayıf kolon kuvvetli kiriş etkisi”; 48 binada 12 numaralı“kot farkı olan arazide temel kot farkı”ve 21 numaralı“beton kalitesizliği yerleşim sorunları”hataları gözlem yöntemiyle tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the scope of the information to be collected from buildings is outlined in Section 15 of the Turkish Building Earthquake Code (TBDY-2018) with the statement,“Information on the element details and dimensions, the geometry of the load-bearing system and the material properties to be used in determining the capacity of the load-bearing system elements of existing buildings and in assessing their earthquake resistance will be obtained from the projects and reports of the buildings, from observations and measurements to be made in the building, and from tests to be applied to material samples to be taken from the building,”no basis, framework, principles or rules are provided for the“observation to be made in the building”examination. In this context, a field study was conducted on 133 existing buildings in the Akşemsettin neighborhood of the Eyüpsultan district of Istanbul province to determine the seismic performance of existing reinforced concrete buildings using the observation method, specifically addressing building design and construction defects. This field study was conducted between 10:07 and 19:39 on April 24, 2025. The main purpose of this study is to investigate in which buildings, how frequently, and which building design and construction application defects are found in 24 reinforced concrete buildings in this region based on TBDY-2018, and to determine which building design and construction application defects are most and least in this region, and also to try to determine the potential earthquake-resistant buildings. As a result of the research, the most detected defects among 24 defects in 133 buildings were; number 9“floor level and elevation difference in adjacent arrangement”in 102 buildings; number 24“rigid irregularities”in 76 buildings; number 5“soft floor effect”in 70 buildings; number 15“balcony flooring and eaves without side beams”in 53 buildings; number 7“weak column strong beam effect”in 50 buildings; number 12“foundation elevation difference in land with elevation difference”and number 21“poor concrete quality settlement problems”defect in 48 buildings.