Kirişsiz döşemelerin sonlu farklar metodu ile çözümü
  1. Tez No: 2304
  2. Yazar: FAHRETTİN BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER RIZA AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmada kolonların üzerine doğrudan oturan betonarme ince plak ların davranışı, sonlu farklar yöntemi ile incelenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ince plakların yük altındaki davranışları dikkate alınarak denge denklemleri ve sınır şartları elde edilmiştir..İkinci bölümde, sonlu farklar yöntemi özet olarak anlatılmış, deği şik diferansiyel terimlere ait sonlu fark ifadelerinin nasıl elde edile ceği açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, kirişsiz döşemelerin sonlu farklar yöntemi ile çözü mü yapılmış, çeşitli yük durumuna ve sınır şartlarına sahip kirişsiz döşe melerin kesit tesirlerine ait sonlu fark denklemleri çıkartılmıştır. Bu denklemler yardımiyle dört değişik tipteki kirişsiz döşemelerin çözümü ya pılmıştır. Bilgisayar programları ve çözülen birinci örneğin sonlu fark katsa yılarına ait tabloları ek olarak verilmiştir. Çalışmalarda, Anadolu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Merkezi 'nden yararlanılmıştır. Hesaplar AMSTRAD 64K bilgisayarın da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the analysis of thin plates which are directly supported by columns are investigated by means of Finite-Difference Method. In the first part of the thesis, the behaviour of thin plates under action of lateral loads is taken into the consideration and equations of equilibrium and boundary conditions are obtained. In the second part of the thesis, Finite-Difference Method is summarized and how to obtain Finite-Difference moleculs are explained in detail. In the third part of the thesis, Finite-Difference Method is applied to the solution of thin plates which are directly supported by columns under lateral loads. Different types of thin plates are solved by using this method. The Computer program used and the Finite-Difference Molecules related with different boundary conditions are given in appendix. During the research, AMSTRAD CPC 464 type of computer has been used.